beslenme-diyet-kadin

Evde nasıl kilo verebilirim?

Kıyafet denediğinizde veya aynaya her baktığınızda “Evde nasıl kilo veririm?” diye düşünüyorsunuz, değil mi? Üzülmeyin, ‘Yüksek Topuklar’ olarak yanınızdayız, sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut ile görüşüp evde kilo verdiren 6 kolay yöntemi öğrendik, sizlerle paylaşıyoruz.

  • 1: Fazla kilolarınızı parçalara bölün

Kilo vermenin altın kuralı, vermeniz gereken kiloları parçalara bölüp kolay hedefler olarak algılamaktır. Örneğin, 20 kilo fazlanız varsa, önce ayda 4 kilo vermeyi hedefleyin. Ayda 4 kilo verirseniz, bu 5 ayda 20 kilo vermek anlamına gelir. Beyniniz, 4 kiloyu çok daha kolay görür ve yapabileceğine inanır. Ayda 4 kilo vermek içinse, haftada 1 kilo zayıflamanız yeterlidir. Şimdi düşünün: Haftada 1 kilo vereceksiniz, sadece 1 kilo. Ama nasıl damlaya damlaya göl olur, o 1 kilolar üst üste eklenecek ve siz 5 ay sonunda tam 20 kilo verip incecik, sağlıklı bir insan olacaksınız.

Kaç kilo fazlanız olduğunu öğrenmenin en basit yolu şudur: Kilonuz, boyunuzun son iki hanesinden 10 puan düşük olmalıdır. Örnek veriyorum: Boyunuz 165 cm ise, 55 kilo olmalısınız. Bu da sizin vermeniz gereken 10 kilo olduğunu gösterir. Yani, haftada yarım kilo vererek bile sadece 5 ayda 55 kilo olabilirsiniz.

  • 2: En doğru zayıflama yöntemlerini öğrenin

Cehalet insanı, sağlığını mahveder. Eğer kilo verecekseniz, önce en doğru ve iyi zayıflama yöntemlerini araştırıp öğrenin. Bilgisiz ve bilinçsiz bazı insanlar sabahtan akşama kadar haşlanmış patates yiyerek zayıflamaya çalışır, elbette başarılı olamazlar. Kimisi, komşusundan duyduğu ayran detoksunu yapar, kimisi zayıflama çayı veya goji berry satın alır. Siz onlardan biri olmayın, aklınızı ve mantığınızı kullanın, zayıflama bilgilerinizi artırın. Gelip geçici yöntemlere umut bağlamayın, gerçekçi ve bilimsel dayanağı olan zayıflama yöntemlerini kullanın.

  • 3: En iyi zayıflama iksirini kullanın

Evde kilo vermenin en iyi yolu, en güçlü zayıflama iksirini kullanmaktır. Herkes bilir ama gerçek değerinin farkında değildir; en etkili kilo verme yöntemi günde 14 bardak su içmektir. Su, vücuttaki ödemleri hızlıca atar, içindeki oksijenle yağ yakmaya yardım eder, aşırı iştahı kapatır, yorgunluğu ve baş ağrısını alır. Bir kere su içmeye başlayıp fayalarını gördükten sonra ondan vazgeçemeyeceksiniz. Eğer su içmeyi unutuyorsanız, merak etmeyin bunun için de çözüm önerilerimiz var. Daha fazla su içmenin yollarını öğrenmek için buraya tıklayın.

  • 4: Hızlı ve sıkılaşarak zayıflamayı seçin

“Metabolizmam yavaş, kabızlık sorunum var, hızlı kilo veremiyorum, sarkmaktan korkuyorum” gibi düşünceleriniz varsa, tüm bunların çözümü aynı adrese çıkıyor: Hareket etmek! Türk toplumu spor yapmaktan korkuyor hatta spor yapmadan kilo vermeyi başarı zannediyor. Oysaki bu, insanın kendi bacağına kurşun sıkmasından farksız bir düşüncedir. Spor yapmak, hem kilo vermenizi hızlandırır hem mutsuzluktan korur. Evde spor yapmak, zannettiğinizden daha kolaydır. Dans ederek, olduğunuz yerde yürüyerek veya evde zayıflama hareketleri yaparak bile sarkmadan, hızlı kilo verebilirsiniz.

  • 5: Zencefilli yoğurt kürüyle zayıflayın

Evde kilo vermenin en iyi yollarından biri, benim de formumu korumak için sık sık kullandığım zencefilli yoğurt kürü yapmaktır. Her biri ödem söktürücü, tatlı isteğini giderici, yağ yakıcı baharatlarla yapılan yoğurt kürü, günde 500 gram kadar vermenizi sağlıyor ama tam tarif ettiğim şekilde yaparsınız! Şimdi başa dönelim: Ne demiştim? Hedefinizi parçalara bölün, haftada 1 kilo vermek için çabalayın. Yoğurt kürü yaparak zaten günde 500 gram, haftada 1 kilo veriyorsunuz. Biraz yediklerinize dikkat ederek, biraz su içerek, biraz hareket ederek fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Buna emin olmalısınız. Günde yarım kilo verdiren yoğurt kürü tarifi için tıklayın.

  • 6: Ruhunuzu ve beyninizi iyi besleyin

Aslında çoğu insanın ruhu ve beyni aç olduğu için kilo veremez. Mutsuzdur, streslidir, üzgündür hemen yemeğe yönelir. Bunun canı sıkılınca alkol veya uyuşturucu madde alan bir insandan farkı yoktur. Çünkü mutsuzken yemek yemek de alkol almak da bağımlılıktır ve hiçbir işe yaramaz, hatta sizi daha kötü yapar. Peki, ne yapacaksınız? Ruhunuzu ve beyninizi iyi beslemenin yollarını öğreneceksiniz. Nasıl mı? Onun için de çözümlerimiz var, mutlu olmanın püf noktaları için buraya tıklayın.

Temiz yaşam koçu Arzu Karabulut hakkında:

arzu-karabulut-egzersiz

Temiz yaşam koçu Arzu Karabulut, sigarayı bıraktıktan sonra spor, iyi beslenme ve zihinsel gelişimle tanıştı. Amerika’ya gidip New York Üniversitesi’nde fitness, beslenme ve zihin-beden teknikleri uzmanlık eğitimleri aldı. Hem Amerika hem Türkiye’de temiz yaşam koçluğu yaptığı insanların hayatlarını sadeleştirmeye, fazla kilolarından keyifle kurtulmalarına yardım ediyor.