Emin ol, neredeyse herkes bu yaşlarda benzer şeyler hissetmiştir. Yaşadığın duyguları çok iyi anlıyorum ancak şunu bil ki, aradan birkaç yıl geçip olgunlaştığında, şimdi gözünde dev yaptığın o adama aşık olduğuna kendin bile inanamayacaksın. Bugünleri bir tebessümle hatırlayacaksın.

Yaşının üstünde bir olgunluğa sahip olduğuna inanıyorum ancak beğendiğin kişi için sen daha çocuksun. Canım kardeşim, kimseyi zorla seni sevmeye razı edemezsin. Sen, ruh ve akıl olarak yaşıtlarından daha olgun olduğun için, onlarla anlaşamıyorsundur diye tahmin ediyorum. Etrafındakiler de sana çocuk geliyordur. Onlarla paylaşacak bir şey bulamıyorsundur. İşte aynı durum, beğendiğin adam için de geçerli. Onun da seninle ortak bir noktası yok. Yani, işin aslı sen bir hayale aşıksın.

Bu duyguların geçecek, bana güven. Ancak bunun için, senin de o insanı takıntı yapmaman gerekiyor. Bu işin psikolojik boyutunda genellikle babayla yaşanan ilişkinin etkileri vardır, ailen hakkında bilgi vermediğin için bu konuda yorum yapamıyorum.

Sen aklı başında ve kocaman yüreği olan bir genç kızsın. Aşkın ve tüm tatlı telaşların yaşanacağı en güzel yaştasın. Bu güzel günlerini, sahip olamayacağın ve olsan da mutlu olamayacağın biriyle harcama. 17 yaşında olduğuna göre, hazırlanman gereken bir üniversite sınavı olmalı. Hayatın daha çok başındasın. Senin kaygılanman gereken şey geleceğindir. Kendine bir hedef belirlemeli ve bu yolda yürümelisin. Daha önünde çok uzun bir hayat var. Çok kere aşık olacak, bu duyguları acısı ve tatlısıyla yaşayacaksın. Ancak ayakları üzerinde duran ve kendi geleceğini eline almış, kültürlü, birikimli, üreten bir kadın olmak için, şimdi kendine yatırım yapma zamanıdır. Elbette aşk da gerekiyor ancak bu platonik durum senin zamanını çalmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

17 yaşına bir daha dönmeyeceksin. Lütfen zamanını böyle harcama. Arkadaşlarınla çık, eğlen, yaşının tadını çıkar. Bu arada kendini yetiştir. Daha çok kere aşık olacaksın, emin ol. Bu yaşlarda laf dinlemeyeceğini tahmin ediyorum ama kendini seven genç bir kız olarak, söylediklerimi düşünmeni istiyorum. Lütfen zamanı ellerinden kaçırma, buna değmez.

Sevgilerimle

Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

candan.unal@yuksektopuklar.net

CANDAN SOHBETLERE YAZMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Merhaba Candan Abla,

Sana hem anlatmak, hem de danışmak istediğim  bir konu var..

Henüz 17 yaşındayım ve 3 senedir karşılıksız sevdiğim biri var, 1 sene öncesine kadar aynı sokakta oturuyorduk, daha sonra ben başka bir semte taşındım. Aramızda 7 yaş var ve tabii ki statü farkı.. Ona onu sevdiğimi 1,5 yıl önce söylemiştim ve bana şu an bazı şeyler dengede değil 3-4 sene sonra belki olur deyip kibarca reddetmişti. Tabii ki üzüldüm ama bu üzüntümü onun mutluluğuyla gölgeledim daha sonraları yani karşılaştığımız zamanlarda gerçekten mutlu olmadığını hissettim, bir şeylerin yolunda gitmediğine emindim ama yanında da olamıyordum. İlk defa birini bu kadar çok sevip dokunamıyordum. En kötüsü de kendimi tanıtamıyordum ona. Çevrem ve ailem yaşımdan çok daha olgun biri olduğumu söylüyorlar. Aslında bende böyle düşünüyorum ama o önyargıyla yaklaştığı için, beni tanımayı denese ne kadar iyi anlaşabileceğimizi ona anlatamıyorum 🙁 Gerçekten çok güzel bir 3 yıl geçirdim onu severek üzüntülerimin önemi kalmamıştı) ama şimdi daha da acıtmaya başladı canımı. 1 yıl kadar önce, bir arkadaşına onla ilgili bir şeyler sormuştum. hayatında biri var mı gibi sorular.. Arkadaşı bana, aramızda kalsın ama ona hayatımda biri olduğunu söyle, unutsun beni, böyle şeylerin konuşulması beni rahatsız ediyor, yaşça benden çok küçük dediğini söyledi. Ne yapacağımı bilemedim, bir yıl da bunu düşünmekle geçti. İnsan nasıl olur da, hele de bir genç bu kadar sevdiği birini unutmak zorunda kalır? Sizce ne yapmalıyım?

CANDAN SOHBETLERE YAZMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN