zencefilin-faydalari-3

  • Zencefilin faydaları zararları

Zencefilin kilo vermekten diyabet hastalığına, kanserden korunmaktan ödem söktürmeye kadar mucizevi faydaları var. En yakın arkadaşınız “Yüksek Topuklar” olarak zencefilin faydalarını bilimsel araştırmalara dayanarak size sunuyoruz ve zencefil çayı ile zayıflama tarifi paylaşıyoruz.

  • Zencefil zayıflatır mı?

Evet, zencefil zayıflamaya yardımcı olur. Yüksek oranda C vitamini içeren zencefil, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Hızlı çalışan metabolizma daha çok kalori yakar ve sonucunda sağlıkla zayıflamaya başlarsınız.

Demir içeren zencefil, kansızlık ve demir eksikliğinin giderilmesinde faydalıdır. Ayrıca, demir eksikliğine bağlı kabızlığın çözülmesine yardımcı olur. Kilo verememenin en önemli sebeplerinden biri kabızlıktır. Zencefil, bağırsak ve mide sağlığına dost bir besin olduğundan, düzenli kullanımda kabızlık giderici özelliğe sahiptir.

  • Zencefil ödem söktürür mü?

Evet, zencefil ödem söktürmeye yardımcı olur. Özellikle, şişkinlik giderme, iltihap söktürme ve doğum kontrol hapı gibi çeşitli yan etkisi olan ilaçların olumsuz etkilerini ortadan kaldırmada etkilidir. Zencefilin etken maddelerinden biri olan“gingerol” güçlü bir iltihap önleyicidir. Eklem ağrıları, romatizma gibi hastalıkların tedavisinde faydalıdır.

  • Zencefil kansere karşı korur mu?

Evet, kanser hakkında yapılan bilimsel araştırmalarda, düzenli olarak zencefil kullanımının kansere karşı koruyucu etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Özellikle, kanser tedavisi gören hastalara, kemoterapinin zararlı etkilerini azaltmak için zencefil kullanımı önerilmektedir.

Zencefilin içeriğinde bulunan gingerol maddesi, kadınlarda yumurtalık kanserine karşı koruma sağlamakta ve mevcut tümörlerin küçülmesine yardımcı olmaktadır.

 

  • Zencefil gribe karşı korur mu?

C vitamini, kalsiyum, B vitamini, çinko, E vitamini gibi vitamin ve mineraller içeren zencefil, gribe karşı koruma sağlar ve gribe iyi gelir. Grip olduğunuzda günde 2 bardak zencefil çayı içerek hastalığın daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Zencefil, vücut ısısını yükseltmeye yardımcı olur. Bu özelliğiyle, kışın üşümemek için faydalıdır. Sabah işe veya okula giderken daha az üşümek için evden çıkmadan önce bir bardak zencefil çayı içebilirsiniz.

  • Zencefil diyabet hastalarına iyi gelir mi?

Diyabet ve zencefil ilişkisi hakkında Sidney Üniversitesi’nde bilimsel bir çalışma yapılmış ve diyabet üzerinde faydalı olduğu görülmüştür. İnsülin dengesini sağlamaya yardımcı besinlerden biri olan zencefil, şeker hastalığının doğal tedavisinde kullanılabilir. Sindirim sistemine faydalı zencefil, pankreas sağlığını güçlendiriyor. Sidney Üniversitesi’nde yapılan bilimsel deneyde 1 ay boyunca günde 3 gram zencefil tozu tüketen diyabet hastalarının kan şekeri, trigliserid, toplam kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerinde önemli düşüşler tespit edilmiş.

zencefil-cayi-zayiflama

  • Zencefil adet sancılarına iyi gelir mi?

Rahim içi kasılmalara bağlı adet sancısı meydana gelir. Zencefil, kasları ve kan dolaşımını rahatlatan yapıyısıyla adet sancısına iyi gelir. Özellikle, adet döneminde şişkinlik hissediyorsanız, zencefil çayı doğal bir çözüm olacaktır.

Sadece üç malzemeyle hazırlanan zencefil çayı, kilo vermekten metabolizma hızlandırmaya ve diyabetten kanserden korunmaya kadar mucize faydalar sağlıyor.

TIKLA OKU: EV YAPIMI ZENCEFİL ÇAYI TARİFİ