kahvalti-yapan-kadin

Sabahları beş dakika daha fazla uyumak için kahvaltı yapmadan mı evden çıkıyorsunuz? Sonra öğle yemeğinde kurt gibi acıkıyor, fazla yiyor ve göbeğinizdeki yağlarından mutsuz mu oluyorsunuz? İşte, tüm bunlara daha fazlasına çözüm bulmak için kahvaltı yapın! Bilimsel araştırma sonuçlarına göre kahvaltı yapmanın 5 muhteşem faydasını özel haberimizde bulacaksınız.

Hafta sonu kahvaltı yapmayı çok severiz!

Dünyanın tüm kültürlerinde kahvaltının özel bir yeri vardır. Bizim kültürümüzde, uzun süren ve saatlerce masanın toplanmadığı Pazar kahvaltılarını sevmeyen yoktur herhâlde. Batı kültürü de bu konuda bizimle aynı fikirde olacak ki; öğle yemeğiyle kahvaltının güzel bir karışımı olan “brunch” kavramını oluşturdular. Uzun kahvaltıları sevdiğimizden, bu fikir bizde de hemen yayıldı.

Kahvaltı yapmayanlar yağ depolar!

Kahvaltı etmenin insan vücudunu nasıl etkilediğine dair birçok araştırma yapılmış. Bunların arasında küçük çaplı deneylerden, uzun süreli ve kapsamlı araştırmalara kadar pek çok çalışma var. Bu deneylerin elde ettiği sonuçların en şaşırtıcısı, kahvaltı etmemenin vücudun yağ depolama eğilimini arttırdığı. Bazı kişiler, kahvaltı etmediği zaman, yağ depolama eğilimleri 4 katında kadar çıkabiliyor. Bunun nedeni, gece boyunca uyumamız. Uyuduğumuz sürece metabolizmamız yavaşladığı için sorun yok; fakat uyandığımızda metabolizmamız tam hıza geçmeye çalışıyor. Ancak besin alamadığı zaman, kıtlığa düştüğümüzü düşünüyor. Vücudumuzun “kıtlıkla”, yani uzun süreli açlıklarla başa çıkma yöntemleri vardır. Sabah kahvaltı etmemek, bu sistemi harekete geçiriyor. Böylece kilo vermek daha zor oluyor.

[wp_ad_camp_2]

Kahvaltı yapanlar daha akıllıdır

Genç öğrenciler üzerinde yapılan bir deneyse, başka ilginç sonuçla ortaya koyuyor. Kahvaltı eden ve etmeyen çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, çocukların algılama kapasitesi ve düşünme yeteneklerinin, kahvaltı etmedikleri zaman daha verimsiz olduğunu ortaya çıkartmış. Bir diğer araştırma da düzenli kahvaltı etmenin kısa süreli belleği güçlendirdiğini göstermiş. Bu aslında biraz, bariz olanı kanıtlamak oluyor; çünkü beynimiz enerji kaynağı olarak glikoz kullanır ve beynimiz, bu konuda oldukça talepkârdır. Bedenimizin gün içinde tükettiği glikozun yaklaşık %10’u yalnızca beynimiz tarafından kullanılır. Yani kahvaltı etmediğimizde, yalnızca bedenimizi değil beynimizi de aç bırakmış oluruz. Bu deney daha çok kahvaltı etme alışkanlığı ve beyin işlevleri ilişkisine odaklansa da ilginç bir bulgu daha ortaya çıkmış; kahvaltı etmenin karbonhidrat metabolizmasını hızlandırdığı.

Adet sancısını yok etmek için kahvaltı yapın!

Kadınlar üzerinde yapılan başka bir araştırma da kahvaltı ve hormon dengesi ilişkisine odaklanmış. Japonya’da yapılan bu araştırmaya göre; kahvaltıyı atlamak, adet dönemlerinin düzensiz ve daha sancılı geçmesine neden olabiliyormuş. Ayrıca sindirim sistemi düzensizlikleri, rahatsız edici şişkinlik hissi ve genel bir sağlıksızlık hissi de, kahvaltı etmeyenlerin canını sıkan dertler arasında. Deneyi yapan araştırma ekibi, düzenli kahvaltı etmenin kadınlarda görülen üreme bozukluklarıyla ilgili olabileceği yorumunda bulunmuş.

Daha mutlu ve enerjik olmak için kahvaltı yapın!

Kahvaltı etmek hem vücudumuz hem zihnimiz hem de psikolojimiz açısından önemli. Güne başlarken kendimizi sağlıklı ve enerjik hissetmemizi sağlaması bir yana, kilo kontrolünü de kolaylaştırıyor. Üstelik beynimizin de daha verimli çalışmasını sağlıyor. Annelerimizin, “kahvaltı günün en önemli öğünüdür” derken bir bildiği varmış demek ki. Siz de annenizin sözünü dinleyin ve düzenli kahvaltı etmeyi alışkanlık hâline getirip düzenli kahvaltı etmenin olumlu etkilerinden faydalanın.