Sağlıkla kilo vermek, kas kütlesini güçlendirmek için spordan sonra beslenmenin inceliklerini bilmeniz gerekiyor. Bu sayede, vücudunuzun temel ihtiyaçlarını karşılarken, hayal ettiğiniz görüntüye kararlı bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Spordan sonra beslenme nasıl olmalıdır

Baştan sona kadar özel haberimizi okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü, spordan sonra beslenme hakkında olası tüm sorulara cevaplara sunuyoruz.

Spordan sonra ne zaman yemek yemeli?

Ne zaman yemek yiyebiliriz?

Yürüyüş, koşu, pilates, ağırlık egzersizleri gibi spor türlerinden birini yapıyor olabilirsiniz. Her durumda, spor sonrası beslenme büyük önem taşıyor. İdeal olarak, sporu tamamladıktan 15 dakika sonra yemek yiyebilirsiniz. Bu besinlerin neler olduğuna değineceğim ama öncelikle önemli bir noktayı açıklığa kavuşturalım.

Sporu tamamlayınca su içmek gerekir mi?

Spordan sonra su içilir mi?

Spor sırasında terleme ve solunum yoluyla su kaybedersiniz. Vücudunuzun su ihtiyacını mutlaka karşılamanız gerekir. Aksi halde, susuz kalan vücudun yağlanma eğilimi artar, zamansız iştah atakları gelir, kilo vermek zorlaşır… Bu yüzden spordan sonra 2-3 bardak kadar suyu, aralıklarla ve yudum yudum içmeniz faydalı olacaktır. Şimdi gelelim, spor sonrası için uygun besinlere…

Spordan sonra hangi besinler yenmelidir?

Spordan sonra hangi besinler uygundur?

Spor sırasında kaslar aktif biçimde çalışır ve sağlıkla büyümeye devam etmesi için proteine ihtiyaç duyar. Bu sebeple, sonrası bitkisel veya hayvansal kaynaklı protein içeren besinler tüketmenizi tavsiye ederim. Hemen, örneklerle açıklayayım:

Hangi besinler kas kütlesini artırmayı sağlar?

Kilo vermek için nasıl beslenmeliyim?

Spordan 15 dakika sonra 2 adet haşlanmış yumurta yiyip protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bitkisel protein olarak bir avuç içi kadar ceviz, fındık, badem veya fıstık yiyebilirsiniz.

Bitkisel protein kaynakları nelerdir?

Bitkisel protein kaynakları

Haşlanmış fasulye, barbunya, nohut gibi bakliyatlar hem protein hem sağlıklı karbonhidrat kaynağıdır. Spordan sonra beslenme için uygun besinlerdir. Bitkisel protein içeren kinoa, chia tohumu gibi besinler de yararlı ve ideal besinlerdir.

Hangi hayvansal gıdalarda protein vardır?

Spordan sonra protein alınır mı?

Bir su bardağı sıcak süt içmek, midede uzun süre kalarak tok hissetmenizi sağlarken protein ve karbonhidrat ihtiyacınızı karşılar. Tavuğun en yağsız kısmı göğüs etidir. Spor sonrasında avuç içi kadar haşlanmış tavuk göğsü ile öğün yapabilirsiniz.

L Carnitine almak daha çok yağ yakar mı?

L Carnitine nedir?

Doğal formda L Carnitine içeren sığır veya kuzu eti, spor sonrası için uygundur. Izgara veya haşlama olarak pişirmelisiniz. Elbette, kişinin kilosuna göre değişmekle birlikte bir avuç içi kadar büyüklükte kırmızı et uygundur.

Egzersiz bitince meyve yenir mi?

Meyve yemek uygun mudur?

Meyve, vücutta hızlıca enerjiye dönüştürülen karbonhidrat kaynaklarından biridir. Spora başlarken, kandaki glikojen seviyesini artırmak için spordan önce meyve yemek daha uygundur. Spordan sonra meyve yemek yerine, öncesinde tercih edin. Özellikle, muz içerdiği potasyum, karbonhidrat ve protein ile spor öncesi ve sonrası için mükemmel bir besin kaynağıdır. Kas yıkımını önler, kan şekerini hızlıca yükseltip enerji seviyesini artırır.

Spor yaptıktan sonra yemek kilo aldırır mı?

Spordan sonra kilo alınır mı?

Şimdi! Bu sorunun iki cevabı var! Bazı insanlar spordan sonra “nasılsa kalori yaktım!” deyip fazla fazla yiyorlar. Bu da elbette, kilo almaya sebep oluyor. Bazı insanlar ise, “Çok kalori yaktım, aç kalayım da hızlı kilo vereyim” deyip hiçbir şey yemiyorlar. Her iki durumda da vücudun yağlanması artabilir, kişi kilo olabilir. Genel hatalardan biri olan “Ya hep, ya hiç!” durumuna kendinizi düşürmeyin. Az evvel yukarıda detaylarıyla anlattığım spordan sonra beslenme kurallarını uygulayın. Böylece hem kilo verir hem sağlıklı kas kütlenizi korursunuz.

Spordan sonra yağ yakan karışımlar var mı?

Yağ yakmak için ne yapmalıyım?

Eğer, akşamları spor yapıyorsanız yağ yakıcı yoğurt kürünü deneyebilirsiniz. Yoğurt ile protein ihtiyacı karşılanırken, baharatlar ile vücudun yağ yakım gücü artar.

Yağ yakıcı yoğurt kürü tarifi için BURAYA TIKLAYIN.