Sağlıklı yaşam koçu Arzu Karabulut, “zayıflamak için spordan önce ne yemeli?” sorusuna uzman cevapları sunuyor. Sağlıklı kilo vermek, spordan daha fazla verim almak için tavsiyeleri düzenli olarak uygulayın. Emin olun, hayalinizdeki vücuda kavuşacaksınız!

Spordan önce yenmesi gerekenler nelerdir?

Spordan yarım saat önce hızlı enerji kaynağı olarak kullanabilecek karbonhidrat grubundaki besinler tüketmenizi öneriyorum. Bu sayede, vücuttaki glikojen depoları sağlıklı biçimde doldurulacak, spor sırasında daha enerjik olacaksınız. Peki, sağlıklı karbonhidratlar nelerdir?

  • Elma, muz, armut gibi mevsim meyveleri
  • Tam tahıllı ekmek
  • Yulaf ezmesi
  • 1 avuç ici ceviz, fındık veya badem
  • Keçiboynuzu pekmezi
  • Bal
Spordan önce bir adet meyve yiyebilirsiniz.

Spora başlamadan önce bir adet mevsim meyvesi yiyebilir, yanında ise bir büyük bardak su içebilirsiniz.

Alternatif olarak bir tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi içebilir, yanında bir dilim tam tahıllı ekmek yiyebilirsiniz.

Spordan önce kahve içilir mi?

Evet, spordan önce kahve içebilirsiniz. Kahvenin içindeki kafein, hem uyarıcı etki gösterip daha uzun süre spor yapmanızı sağlar hem de yağ yakımına pozitif katkı sağlar. Peki, spordan önce hangi kahveler içilir?

Yalnız, kahve diüretik bir içecektir. Yani, sık sık idrara çıkarır; sonucunda vücudumuzdan fazla su atılabilir. Bunu önlemek için, hangi tür kahve içersek içelim; yanında mutlaka bir büyük bardak su içmeliyiz.

Spordan önce kahve içebilirsiniz.

Yemekten sonra ne zaman spor yapabilirim?

Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği gibi ana öğünlerden yaklaşık 2 saat sonra spor yapmak için uygundur. Ara öğünlerden yarım saat sonra spor yapabilirsiniz. Eğer, sabah uyanınca hemen spor yapma alışkanlığınız varsa; muz ve kahveden oluşan küçük bir ara öğün yapıp spora başlayabilirsiniz. Spordan sonra kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Spordan önce su içebilir miyim?

Elbette, spordan önce su içebilirsiniz. Ancak miktarına dikkat etmelisiniz. Spordan önceki yarım saat içerisinde iki bardak su içmek uygundur. Midede doluluk yapıp spor sırasında rahatsızlık vermesi için suyunuzu mutlaka yudum yudum ve oturarak için.

Spordan sonra ne zaman yemek yiyebilirim?

Esasında, spor sırasında vücuttaki enerji kaynakları aktif hale geldiği için kendiliğinden bir tokluk hissi oluşur. Ancak, açlık hissediyorsanız; spordan 20 dakika sonra yemek yiyebilirsiniz. Spordan sonra ne yemeli konusuna ise bir başka makalemde yer vereceğim; beni takibe devam edin.