Bütçenizi zorlamadan keyifle kilo vermek istiyorsanız, doğanın mucizelerinden yararlanabilirsiniz. 

Beslenmenizde yapacağınız küçük değişimler, sağlıkla zayıflamanız için büyük faydalar sağlayabilir. Kilo verme sürecinde ödem söktürme, kabızlıktan kurtulma, yağ yakma ve iştah kapatma gibi ihtiyaçlarınızı tamamen doğal yöntemlerle karşılayabilirsiniz. Sizler için hem zayıflamaya yardımcı baharatları hem de kullanım şekillerini anlatıyorum.

  • Tarçınla iştahınızı dengeleyin!

Sık sık acıkma veya tatlı krizleri yüzünden kilo vermekte zorlanıyorsanız, tarçın size yardımcı olabilir. Bilimsel araştırmalar, düzenli tarçın kullanımıyla iştah kontrolü sağlandığını, kan şekeri dengesinin düzenlendiğini gösteriyor.

Tarçını meyvelerin üzerine serpip veya yoğurda ilave ederek tüketebilirsiniz. Bense en çok tarçınlı süt veya tarçınlı Türk kahvesi olarak kullanmayı seviyorum.

Tarçınlı süt tarifi: 1 su bardağı sıcak süte 1 çay kaşığı toz tarçın ilave edip karıştırın. İkindi vakti ara öğününde için.

  • Kimyonla yağ yakımını hızlandırın!

Kimyon, karın şişkinliğinin giderilmesi ve yağ yakım metabolizmasının çalışmasında olumlu katkılar sağlıyor. Emziren anneler için de uygun olan bu baharatı özellikle bakliyatların haşlama suyuna eklemenizi öneriyorum. Bu sayede, fasulye, mercimek, börülce gibi besinlerin gaz yapmasını önlersiniz.

Kimyon çayı tarifi: 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı tane kimyon ekleyip karıştırın. 5 dakika demlenmesi için bekletip süzün. Aç veya tok karna, istediğiniz bir saatte için.

  • Zerdeçalla sağlıklı kilo verin!

Zerdeçal üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar hem kilo vermeye yardımcı olduğunu hem de kansere karşı koruma sağladığını gösteriyor. Zerdeçal, aşırı yeme isteğini keserek günlük kalori alımını dengeliyor. Ayrıca, çeşitli sebeplerle vücutta biriken toksin ve ödemlerin temizlenmesine yardım ediyor.

Zerdeçallı yoğurt tarifi: Bir kase yoğurda hepsinden birer çay kaşığı zerdeçal, zencefil ve tarçın ekleyip karıştırın. Haftada 2 gün, uyumadan 3-4 saat önce yiyin.

  • Biberiyle kan dolaşımını hızlandırın!

Biberiye, vücutta kan dolaşımını hızlandırıp hem selülitlerden kurtulmaya hem yağ yakmaya yardım ediyor. Bu harika baharat, diyette güvenle yiyebileceğiniz ızgara tavuk, balık ve kırmızı ete çok yakışıyor. Biberiyenin baş ağrısını gidermeye pozitif etkileri olduğu bildiriyor.

Biberiye çayı tarifi: 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı biberiye ekleyip karıştırın. 5 dakika demlenmesi için bekletip süzün. Aç veya tok karna, istediğiniz bir saatte için.

  • Kırmızı biberle metabolizmayı çalıştırın!

Kırmızı biber içeriğindeki kateşin maddesi, metabolizma hızını yükseltip vücudun daha çok kalori yakmasına yardım ediyor. Sadece, mide rahatsızlığınız varsa kırmızı biber kullanırken dikkatli olmanız gerekiyor. Yemeklerde, salatalarda yaygın olarak kullanılan acı kırmızı biber, selülitlerin giderilmesinde etki gösteriyor.

Kırmızı biber kürü: Bir kase yoğurda bir tatlı kaşığı kırmızı biber ve yarım limonun suyunu karıştırın ve her gece uyumadan 3-4 saat önce yiyin.