Yüzmenin birbirinden önemli 9 faydası!

Su, vücuda sakinlik ve dinginlik verir, ağrıları hafifletir. Yüzme ise suyun gücüne karşı kasları çalıştıran, genç, yaşlı, hamile demeden yapılabilecek en iyi aktivitelerden biridir. Kilo vermeden kalp sağlığına, faydalarını öğrenince yüzme vazgeçemeyeceğiniz bir aktivite haline gelebilir. İşte Yüksek Topuklar olarak sizler için derlediğimiz yüzmenin sağlığa faydaları

Yüzme, kemik ve kas sağlığını destekler!

Kas ve eklem rahatsızlığı olanlar, yüzmeden rahatlıkla faydalanabilir. Su; kas, eklem ve dokuların sağlıkla çalışmasını sağlar ve omurga üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur. Bütün kas gruplarını eşit şekilde çalıştırır, eklem ve kemiklerin korunmasını sağlar. Bel ağrılarınız varsa, ağrı kesici almak yerine yüzmeyi deneyebilirsiniz. Araştırmalar, haftada en az iki kez suda egzersiz yapan kişilerin bel ağrısında belirgin azalma olduğunu ortaya koymuştur.

Yüzme, esnekliği artırır!

Yüzme esnasında, suyun içinde kemikler ve eklemler rahatlar. Bu sayede vücut esneklik kazanır. Düzenli olarak yüzen kişiler, uzuvlarını daha geniş açılarda açabilirler.

Yüzme, kalp hastalığı riskini azaltır!

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak yapılan yüzme egzersizinin kalp hastalıkları riskini azalttığını ve kardiyovasküler fonksiyonları düzenlediğini ortaya koymuştur.

Yüzme, yüksek tansiyonu düşürür!

Yüzme, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Düzenli olarak yapılan yüzme, kalp atış hızını önemli ölçüde azaltır. Yüksek tansiyonu sorunu olanlar için çok sağlıklı bir aktivitedir.

Yüzme, kolesterol seviyesini dengeler!

Yüzmede ihtiyaç duyulan enerji için, yağ depolarının kullanılması gerekir. Spor salonunda yapılan egzersizlere ve koşuya göre daha fazla kalori harcanan ve enerji üretimi sağlanan yüzme, kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur.

Yüzme, ruh haline iyi gelir!

Yüzme, yorgunluğu, gerginliği ve hafıza kaybını ortadan kaldırır. Yaz-kış yüzmeye devam etmek, ağrı ve sancıların azalmasına yardımcı olur. Ayrıca, solunumu kuvvetlendirerek kan ve dokulardaki oksijen kalitesini artırır. Hareketsiz çalışan kişilerin, algı ve zekalarının gelişimine yardımcı olur.

Yüzme, kan dolaşımını iyileştirir!

Yüzme, tüm vücudu harekete geçirir. Kalbe giden temiz kan akışını artırır. Sağlıklı bir kan dolaşımını destekler. Yüzerken bacakları sürekli hareket ettirmek, eklem ve dokularda meydana gelebilecek ağrıyı ve şişmeleri önler.

Yüzme, astım hastaları için faydalıdır!

Yüzme, solunum hızı ve solunum kalitesini daha iyi bir hale getirir. Astımlı hastaların genel durumunda iyileşme sağlar. Salon egzersizleri fiziksel olarak astımlılara uygun değildir. Salon egzersizleri yerine yüzme, sağlıklı bir seçenektir.

Yüzme, kilo vermeye yardımcı olur!

Yüzme, diğer egzersizlere göre hem daha eğlenceli, hem de daha etkili bir spordur. Bütün kasların senkronize bir şekilde çalışmasını sağlar. Sağlıklı beslenmeyle desteklendiğinde kilo vermeye yardımcı olur ve vücudu şekillendirir.

Yüzmenin sağlığa faydalarını öğrendiniz.

Yorum Yapın