California Cevizi
California Cevizi

Yüz yıkarken yapılan 8 hata!

Yüz yıkamak, günlük cilt bakımın en basit adımı gibi görünse de yapılan hatalar bir süre sonra problem haline gelebilir. Cildimizi her daim temiz tutmak; sivilce ve siyah noktalara karşı verdiğimiz mücadelenin en önemli cephesi. Peki yüzümüzü yıkarken yaptığımız yanlışlar neler?


Çok sık yıkamak

Günde iki veya üç kez sabah, öğle ve akşam olmak üzere yüz yıkamak yeterli olacaktır. Minimum iki kez bile yıkamak sabah ve akşam olacak şekilde yeterli görülüyor. Çünkü çok fazla yüz yıkamak cildi tahriş edecek ve yağlandıracaktır.

Çok uzun süre yüzünüzü ovarak köpürtmek

Yüzünüzü köpürtmek ve ovmak yüzünüzün çok daha temiz olduğu anlamına gelmez. Yüzünüzü ortalama 15 – 20 saniye kadar ılık bir suyla yıkayabilirsiniz. En ideali bu olacaktır.

Aynı havluyu tekrar tekrar kullanmak

Yüz havlunuzu bir kere bile kullansanız daha sonra onu kirliye atmanız gerek. Çünkü bir havluyu tekrar tekrar kullanmanız yüzünüze daha fazla bakteri yaymakta olduğunu söyleniyor. Daha pratik olması için kağıt havlu tercih edebilirsiniz.

Makyaj temizleme mendilleriyle yüz temizlemek

Uzmanlar, temizleme mendillerinin yüzümüzü temizlemede yeterli olmadığını söylüyor. Bu mendilleri makyajınızı çıkarmak için kullandıktan sonra mutlaka cildinizde kalan kalıntı ve yağları temizlemek için cildinizi temizleyici ile durulayın.

Yüz temizleme ürünleriyle makyaj çıkarmak

Birçok makyaj markası dağılmaya ve suya dayanıklı olduğu için çıkartılması oldukça zordur. Bu yüzden sadece yüz temizleme ürünleri makyajınızı çıkartmaya yetmez. Özellikle tüm gün yüzünüzde makyaj kalmışsa… Öncelikle makyajınızı çıkartın daha sonra cildinize uygun yüz temizleme ürünüyle cildinizi temizleyin.

Çok sıcak suyla yüzünüzü yıkamak

Yüzünüzü yıkadığınız suyun sıcaklığı önemlidir. Çok sıcak su damarların genişlemesine ve yumuşamasına sebebiyet verir buda cildinizi hassaslaştırır. Çok soğuk suyla yüzünüzü yıkamakta kasılmalara sebep olabilir. En ideali ılık suyla yüz yıkamaktır.

Sabah yüzünüzü yıkamayı atlamak

Sabahları yüzünüzü yıkamalısınız çünkü uyku esnasında yastığınız, yatağınız, battaniyeniz veya çarşafınıza temas ediyorsunuz ve burada biriken mikroplara yüzünüzle temas ediyorsunuz. Ek olarak deterjan kalıntılarına da yüzünüzle temas ediyorsunuz. Dolayısıyla sabah yüz yıkamak çok önemlidir.

Yatmadan önce yüzünüzü yıkamayı unutmak

Güncel hayatımızda hava kirliliğine maruz kalırız ve böylece havada ki kirler yüzümüze yapışır. Eğer yüzümüzde oluşan kiri gece yatmadan temizlemezsek yüzümüzde tahrişe neden olabilir, cildinizde iltihaplanma olabilir ve sivilce çıkabilir.

Yorum Yapın

vestel