Ömür boyu tek değişmez giysimize, yani cildimize iyi bakıyor muyuz? Kirleri, istenmeyen yağları, bakterileri etkili şekilde cildimizden arındırmak için yüzümü doğru ürün ve yöntemle temizlememiz gerekir. Doğru temizleme için doğru ürünün düzenli kullanımı esastır.

Peki yüz yıkama jeli seçerken nelere dikkat edilmelidir?

  • Ürünün kalitesi

Eğer kalitesiz ve düşük maliyetli bir ürün aldıysanız, cildinizin sağlığının bozulmasını da göze almış olmalısınız. Kalitesiz ürünlerde zararlı kimyasallar yüksek düzeydedir. Zararlı kimyasalların fazla olması cildinizin yapısını bozar ve cilt kanserine kadar gidilmesine neden olur.

  • Ürünün içinde bulunan maddeler

Ürünün içinde bulunan maddeler cildinizde yan etkiler yapabilir. Bu yüzden yüz yıkama jeli alırken içindekiler bölümüne mutlaka göz atmalısınız. Eğer aksatılırsa, bu sizin cilt sağlığınızı oldukça derinden etkileyecektir.

  • Cilt yapısı

Yüz yıkama jeli almadan önce cildinizin yapısını ve özelliklerini iyi bilmeniz gerekiyor. Cilt yapıları;

Karma ciltler: Karma cilt, cildinizin özellikle T bölgesi dediğimiz alın, burun ve çene çizgisi boyunca yağlanmasıdır. Yanak ve şakak kısımları T bölgesine göre daha kurudur.

Hassas ciltler: Hassas  cilt  aynı zamanda kuru cilt demektir. Cildiniz kuruyabilir. Zaman zaman pul pul dökülebilir. Yanlış kullandığınız ürünlerden dolayı daha çok hassaslaşabilir. Cilt rengi ise genelde mattır.

Yağlı cilt: Bünyeniz özellikle yüz bölgesinde çok fazla yağ salgıladığı için yağlı bir görünümlü cilde sahipsiniz demektir. Sivilce ve siyah noktalara daha meyillidir. Genelde parlak bir yapıya sahiptir. Cildinizin nasıl bir yapıya sahip olduğunu anlamanız için gün içindeki durumunu zaman zaman kontrol ederek çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Karma cilde sahipseniz; mutlaka süt tarzı temizleyiciler kullanmalısınız. Süt tipi temizleyiciler  cildinizin yağ dengesini düzenler, cildinizin nefes almasını sağlar.

Hassas cilde sahipseniz; kesinlikle alkol içeren ürünler kullanmamalısınız. Alkolsüz süt tipi temizleyiciler tam size göre. Hassas cilde sahip kişiler nemlendiricisini de çok dikkatli seçmeli ve düzenli kullanmalı.

Yağlı cilde sahipseniz; Jel tipli, köpük ve kükürtlü temizleyicileri kullanmalı bu tarz temizleyicilerin dışında başka temizleyicileri yüzünüze uygulamamalısınız. Jel temizleyiciler cildinize ferahlık ve yağdan arınmış  bir görünüm kazandırır

  • Ürünün nereden alındığı

Cilt bakım ürünü alırken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de, ürünü nereden aldığınızdır. Bilinmeyen ve açıktan cilt bakım ürünü satan yerlerden alınmaması önerilir. Bunun yerine bilinen kozmetik mağazaları olan; Gratis ve Watsons gibi bilinen mağazaların ürünleri o markanın orijinal ürünüdür. Bu yüzden marka önemlidir fakat markanın orijinal ürünü olması da cilt sağlığınızı oldukça etkiler.