Saçlarımız bizim en önemli aksesuarlarımızdan biridir. Doğru kıyafetlerle beğenmediğimiz bölgeleri saklayabiliyorsak, saç modelimizle de yüzümüzü istediğimiz gibi göstermemiz mümkün. Burada önemli olan yüz şekline doğru karar vermek ve ona en uygun modeli seçmektir. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere yüz şekline göre saç modelleri hakkında kurtarıcı tavsiyeler veriyoruz.

Her an harika görünmek için yüz şekline göre saç modeline karar vermeniz gerekir. Her yüz şekline özel önerilerimizle size en çok yakışacak saç modelini bulabilirsiniz.

Oval yüz şekline göre saç modeli

En şanslı yüz tipi diyebiliriz. Hemen her saç modeli oval yüze uygundur. Ancak, oval yüzlerin dikkat etmeniz gereken 1-2 nokta var. Yüz hatlarınızı kapatmak yerine, yüzünüzün şeklini ortaya çıkaran küt saçlar daha iyi hissetmenizi ve daha iyi görünmenizi sağlayacaktır.

Kare yüz şekline göre saç modeli

Kare yüzde en dikkat çeken kısım köşeli çenedir. Kare bir yüze sahipseniz, köşeli çenenizi yumuşatmak için bob tarzı küt saçlar veya katlı kesimler tercih etmelisiniz. Omuz hizasında asimetrik saçlar da sizin için uygun olabilir. Yüzünüzü oval göstermek için yuvarlak kakül kullanabilirsiniz.

Yuvarlak yüz şekline göre saç modeli

Yuvarlak yüzlerin önceliği yüzü daha uzun ve ince göstermek olmalı. Bunun için, saçlarınızı ortadan ayırabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızın üst kısımlarına hacim katarak da yüzünüzü daha uzun göstermeniz mümkün. Uzun doğal dalgalar, çene kısmından başlayan katlı saçlar, elmacık kemiklerinin üzerine düşen uzun perçemler de yüzünüzün ince görünmesine yardımcı olur.

Uzun yüz şekline göre saç modeli

Uzun ve geniş bir yüzünüz varsa, kıvırcık ve dalgalı saçlar yüzünüzün oval görünmesine yardımcı olur. Uzun, düz ve kısacık kesilmiş modellerden uzak durmalısınız. Yüzünüzü daha kısa göstermek için düz kakül ya da yana taranmış perçemler de deneyebilirsiniz.

Üçgen yüz şekline göre saç modeli

Üçgen bir yüzünüz varsa, dar çenenizi biraz ovale yaklaştıracak modeller seçmelisiniz. Bunun için, saç uçlarına hacim vermek doğru olacaktır. Saç uçlarını dalgalandırmak da daha orantılı bir görüntüye sahip olmanıza yardımcı olur. Eğer tercihiniz kısa saçsa, arkaları kısa önleri uzun modelleri kullanabilirsiniz.

Kalp yüz şekline göre saç modeli

Kalp yüz şekline sahipseniz, alnınızın genişliğini ve çenenizin inceliğini dengelemelisiniz. Bunun için yandan perçemler, çene hizasından itibaren saç uçlarını hacimlendirmek en uygun yöntemlerdir.