yurumenin-faydalari-spor

Yürümek size basit ve faydasız mı geliyor? Doğrulara hazır olun: yürüyüşün zayıflamadan uzun yaşamaya, kanserden korunup depresyondan kurtulmaya kadar mucizevi faydalar sağlıyor! New York Üniversitesi’nde spor, beslenme, psikoloji uzmanlık eğitimleri alan Arzu Karabulut, yürüyüşün zayıflamaya etkisi ve sağlığa faydalarını anlatıyor.

 • Tempolu yürüyüş yağ yakmayı sağlar

En etkili kardiyo sporlarından biri olan tempolu yürüyüş, bölgesel yağları yakmaya ve sağlıklı zayıflamaya yardım eder. Her gün, en az 25 dakika tempolu yürüyenler üzerinde yapılan testlerde, yürümeyenlere göre çok hızlı kilo verildiğini göstermiştir. Püf noktası ise şu: Yorulduğunuzu hissedecek kadar hızlı tempoda yürüyün.

[wp_ad_camp_3]

 • Egzersizlerle birlikte yürüyüş yapılmalıdır

Göbek eritmek veya bacak inceltmek için evde egzersiz veya pilates yapabilirsiniz. Ancak, iyi sonucu almak için temiz beslenmeye ve günlük yürüyüş yapmaya özen göstermelisiniz. Yürümek kaslarınızı kuvvetlendirmeyi, yağları yakmayı ve metabolizmanızı hızlandırmayı sağlar. Uzun sürede ve başarılı bir şekilde kilo veren kişilerin hemen hemen tamamı yürüyüş programı ya da diğer egzersiz programlarını takip etmişlerdir.

Bacak inceltme hareketleri için buraya TIKLAYIN

bacak-inceltme-yontemleri-1

 • Düzenli yürüyüş kilo almayı önler

Verdiğiniz kiloları geri almaktan korkuyorsanız, buna kolay bir çözüm var: Her gün, 2.000 adım daha fazla yürümek! Colorado Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi, İnsan Beslenmesi Merkezi’nden Dr. James O. Hill tarafından yapılan bir çalışma; “Eğer günlük aktivitelerinize günde 2000 adım daha eklerseniz, bir daha hiç kilo almayabilirsiniz” diyor. Kilo vermek için daha fazla adım atmalısınız.

 • Yürüyüş her zaman faydalıdır

Sabah veya akşam, gün ortası veya yemekten sonra… Yürüyüş yapmak her zaman faydalıdır. Size en uygun saat dilimini seçin, tempolu yürüyüşünüzü yapın. Sabahları yürümek güne daha zinde başlamanızı sağlarken, akşamları yürümek rahat uyumanıza yardımcı olur ve her ikisi de sağlıklı kilo vermek önemli desteklerdir.

 • Daha hızlı zayıflamanın yoludur

Yürüyüş yaparken, karnınızı içeri doğru çeker ve birkaç dakika boyunca bu şekilde tutarsanız daha hızlı zayıflayabilir ve göbek eritebilirsiniz. Karın kaslarını uyaran bu alışkanlık sayesinde, kilo vermek zannettiğinizden daha kolay olacaktır. Karnınızı içeri çekin, birkaç dakika tutun ve bırakın; sonra yeniden, yeniden… Yürüyüş boyunca tekrar edin. Elbette, yürüyüşten fayda görmek için en az 25 dakika yürümelisiniz.

 • Daha uzun yaşamak için yürüyün

8000 insanda yapılan ‘Honolulu Kalp Çalışması’nda’ günde 2 mil yürüyen kişilerde ölüm riskinin neredeyse yarıya düştüğü bulunmuştur. Diğer çalışmalarda da benzer sonuçlar bulunmuştur. Eğer yürümeye devam ederseniz, daha uzun ve daha sağlıklı yaşama şansınızı artırırsınız. İlaçlar ve acılar içinde kıvranmak yerine, her gün yürüyüp mutlu ve sağlıklı yaşamak için bir adım atın, şimdi!

 • Yürüyüş kanser riskini azaltır

Meme kanseri kadınları tehdit ederken, son yıllarda erkekler prostat kanseri sıkça görülmektedir. Hem eşiniz hem kendi sağlığınız için yürüyüş yapın ve kanser riskini azaltın! Bilimsel çalışmalar göstermiştir ki; egzersiz ve yürüyüş, meme ve kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Yürüyüş aynı zamanda devam eden kanser tedavisi için yararlıdır, iyileşme ve hayatta kalma oranını artırır.

yuruyen-kadin

 • Yürüyüş kalp hastalıkları ve inme riskini azaltır

Yürümek, kan dolaşımını hızlandırır ve dengede tutar. Bu özelliğiyle yüksek tansiyon hastaları için mükemmel bir spor türüdür. Ayrıca, kalp hastalıkları ve inme, hem kadınlarda hem de erkeklerde en yüksek ölüm nedenidir. Bu riski günde 30 ile 60 dakika yürüyerek yarıya indirebilirsiniz. Yürümek için ikna oldunuz mu, şimdi başlayın!

 • Yürüyüş diyabet riskini azaltır

İnsülin direnci ve diyabet hastaları çabuk kilo alır, acıkır, elleri titrer, sinirli olur… Zaten bu hastalıklar sizde var, etkilerini iyi bilirsiniz. Ama çözüm de ayaklarınızın ucunda! Ayağa kalkın ve günde en az 30 dakika yürüyün, böylece tip 2 diyabeti önleyin. Pittsburgh Üniversitesi Halk Sağlığı tarafından yapılan bir çalışmada, günde 30 dakika yürümenin fazla kilolu kişilerdeki diyabet riskinin, kilolu olmayan kişilerle aynı olduğu bulunmuştur. Yürümek aynı zamanda diyabetli kişilerde kan şekerinin düzenlenmesine de yardımcı olur.

Diyabet hastalarına doğal formül için TIKLAYIN
 • Daha zeki olmak için yürüyün

The National Council on Aging tarafından yapılan bir çalışmada, günde 45 dakika yürümenin 60 yaş üstündeki kişilerde düşünme yeteneğinde artış sağladığı bulunmuştur. Katılımcılar yürüyüşe 15 dakika olarak başladılar ve ardından zamanı ve hızı geliştirdiler. Bu yürüyüş programını uygulayan kişilerin de aynı şekilde mental olarak keskinleştiği sonucu bulunmuştur.

 • Yürümek modu geliştirir ve stresi azaltır

Yürüyüş ve diğer egzersizler vücudun doğal mutluluk hormonu olan endorfin salınımını sağlar. Birçok insan modlarındaki değişimi fark etmişlerdir. The Annals of Behavioral Medicine’da 1999 yılında yayınlanan bir çalışma; yürüyen ve diğer kolay egzersiz programlarını uygulayan üniversite öğrencilerinin tembellere ya da gayretlice egzersiz yapan kişilere göre daha az stresli olduğunu göstermiştir.

 • Yürümeye başlamak kolaydır

Bütün ihtiyacınız olan bir çift rahat ayakkabı ve kendinizi kapıdan dışarıya atmak ya da koşu bandına çıkmak. Yürüyüşün etkilerini günde birçok kez kısa yürüyüşler yaparak ya da günde bir kez uzun bir yürüyüş yaparak görebilirsiniz.

gobek