Yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir?

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Yumurtlama, hormonal değişikliklerle yumurta bırakmak için yumurtalıkları tetiklediğinde, genellikle adet döneminde bir kez gerçekleşen işlemin adıdır . Bir sperm bir yumurtayı döllerseniz, ancak hamile kalabilirsiniz. Yumurtlama genellikle sonraki dönem başlamadan 12 ila 16 gün önce olur. 
Yumurtalar yumurtalıklarınızda bulunur. Her menstrüel siklüsün ilk kısmı sırasında, yumurtadan biri yetiştiriliyor ve olgunlaşıyor.

yumurtlama-donemi

Yumurtlama Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Ne zaman yumurtlama dönemine gireceğinizi veya yumurtalıklarınızdan birinden yumurta salacağınızı tahmin etmek için kusursuz bir yöntem yoktur. Ancak en olası ihtimalin ne zaman olacağını tahmin edebilmeniz için birkaç yol vardır, böylece cinsel yolla cinsel yönden veya rahim içi dölleme (IUI) yapmaya çalışarak hamile kalma şansınızı artırabilirsiniz.

  • Vajinada akıntıda artış olması ve/veya akıntının sıvılaşması. Bu genelde “ ıslaklığım arttı” olarak dile getirilir. Bu durum yumurtlama döneminden birkaç gün önce başlar.
  • Vücut ısısında artış. Kişiler bunu fark edemez ama derece ile ölçüldüğü zaman yarım derece ısıda artış olduğunu göreceksiniz.
  • Tek taraflı kasık ağrısı yaşanır. Sağ veya sol kasıkta ağrı başlar. Bazen iki taraflıda ağrı. Bu genelde yumurtlama dönemi olduğu gün başlar ve aynı gün birden yok olur. Bazı kişilerde ise yumurtlama döneminden 4-5 gün önce başlar ve yumurtlama günü kaybolur.
  • Göğüslerde hassasiyet, dolgunluk ve gerginlik oluşur.
  • Karında şişlik hissi olur.
  • Karında sancı ve kramplar meydana gelir.
  • Cinsel istekte artış olur. Genelde yumurtalama dönemine girmeden 1-2 gün önce başlar.
  • Bazı kişilerde koku, tat ve ışık gibi uyarıcılara karşı hassasiyet veya rahatsız olma görülür.

Yukarıdaki belirtileri hepsini veya bir kaçını yaşıyorsanız, yakın zamanda yumurtlama dönemine geldiğinizi anlayabilirsiniz. Eğer adet zamanlarınızda olduğu gibi takvim kullanırsanız, hangi zamanlar yumurtlama döneminizin olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu dönemlerde spermlerin yumurtalara tutunma olasılığı çok yüksektir ve anne olmak isteyen kişiler için tutacakları bu takvim oldukça işe yarar olacaktır.

Yorum Yapın

vestel