California Cevizi
California Cevizi

Yumurtlama dönemi belirtileri nelerdir?

Yumurtlama dönemi, kadınlar için büyük önem taşır. Bu dönemde, hamile kalma olasılığı daha yüksektir. Her ay yaşanan yumurtlama döneminde, farklı belirtiler ortaya çıkabilir. En yakın arkadaşınız “Yüksek Topuklar” olarak yumurtlama dönemi belirtilerini sizlere sunuyoruz.

Yumurtlama dönemi nasıl anlaşılır?

Hormonal bir sorun yaşamayan ve doğurganlığa sahip her kadın, ayda bir kez yumurtlama dönemi yaşar. Yumurtlama, bir ay içinde birden fazla da yaşanabilir. Bu da kafa karışıklığına neden olur. Adet döneminden yaklaşık iki hafta önce gerçekleşen yumurtlama dönemi, hamile kalmak isteyenler için doğru bir zamandır. Yumurtlama döneminde olduğunuzu, ortaya çıkan bazı belirtiler sayesinde anlayabilirsiniz. İşte yumurtlama dönemi belirtileri…

Yumurtlama ağrısı yaşanır!

Yumurtlamanın yaşandığı günler, tek taraflı veya iki taraflı bir kasık ağrısı hissedebilirsiniz. Yumurtlama sırasında, folikül içerisinde bulunan sıvı rahim çevresine sızarak ağrıya sebep olur. Ağrı genellikle bir gün sürer. Ancak, yumurtanın büyümesine bağlı olarak gün sayısı artabilir.

Yumurtlama döneminde akıntı artar!

Vajinal akıntının artması, yumurtlama dönemine girdiğinize işaret olabilir. Akıntının yoğunluğu ve rengi, size ipuçu verir. Adetten sonra azalan akıntı, ilerleyen günlerde tekrar artış gösterir. Berrak ve kaygan olan vajinal akıntı, yoğun bir kıvamda olur. Bu da yumurtlamanın yaklaştığını gösterir. Yumurtlama döneminden sonra akıntı azalır ve koyulaşır.

Memede hassasiyet meydana gelir!

Yumurtlama sonrasında, rahmi hamileliğe hazırlamak için artan progesteron seviyesi, yumurtlama döneminde memede hassasiyete neden olur. Adet öncesi yaşanan hassasiyete benzer. Ancak, bu durum her kadında görülmeyebilir. Adet sonrasında yaşanan meme ağrısı ve hassasiyeti, yumurtlama dönemine girdiğinize işaret ediyor olabilir.

Vücut sıcaklığında artış olur!

Yumurtlama döneminde vücut ısısında artış yaşanır. Bu ısı artışından iki-üç gün öncesi, doğurganlığın yüksek olduğu dönemdir. Vücut sıcaklığındaki değişim daha uzun sürüyorsa, yumurtlama gerçekleşmiş olabilir. Yumurtlamanın yaşandığı gün vücut ısısı en düşük, yumurtlamadan sonraki gün ise yarım derece yüksek gösterir. Vücut ısınızı birkaç ay takip ederek, yumurtlama döneminizle ilgili ipuçlarına sahip olabilirsiniz.

Cinsel istekte artış yaşanır!

Yumurtlama öncesi, progesteron hormonu salgılanmasını ve yumurtlama oluşumu sağlayan LH seviyesinde değişiklikler meydana gelir. Hormonlarda yaşanan bu değişiklikler, cinsel isteği artırır. Fark edilebilir derecede meydana gelen bu artış, size yumurtlama dönemiyle ilgili ipucu verebilir.

Yumurtlama döneminde yaşanan diğer belirtiler:

  • Karında şişkinlik, kramp
  • Göğüslerde şişme ve gerginlik
  • Tükürükte değişiklikler
  • Koku, tat ve ışığa karşı hassasiyet

Yumurtlama dönemi belirtilerini öğrendiniz. Yumurtlama döneminizden emin olmak için, ovülasyon testinden faydalanabilirsiniz.

Ovülasyon testi hakkında yazımızı okumak için hemen tıklayın!

Yorum Yapın

vestel