yulaf-ezmesi-faydalari

 • Yulaf ezmesi faydaları ve tarifleri

Yulaf ezmesi, Hipokrat’ın “Yedikleriniz ilacınız olsun” sözünü doğrular derecede mükemmel bir besin! Kilo vermekten karaciğer temizlemeye, saç dökülmesinden kabızlık gidermeye kadar yulaf ezmesinin faydaları var. Üstelik, düşük kalori değeriyle zayıflama diyetlerinde güvenle kullanılabilir. Yulaf ezmesinin faydalarını ve pratik yulaf ezmesi tariflerini sizinle paylaşıyoruz!

 • Yulaf ezmesi nerede satılır?

Yulaf ezmesini aktarlardan, büyük marketlerden alabilirsiniz. Günlük en fazla 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi kullanacağınız için, bir kilo yulaf ezmesi size aylarca yetecektir. Bu özelliğiyle sağlıklı beslenmek ve kilo vermek için ekonomik bir çözüm yoludur.

 • Tiroid hastaları için faydalıdır

Tiroid hastalığında kilo vermenin yollarından biri, mineralli iyot tüketmektir. Yulaf ezmesinin içeriğindeki mineralli iyot, tiroid hastalarının iyot ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Bu sayede, hem sağlık kalitesi yükselir hem kilo verme kolaylaşır.

 • Karaciğer temizlemeye yardımcı olur

Yüksek miktarda aminoasit içeren yulaf ezmesi, karaciğerde lektin üretimini artırır. Bu sayede vücuttan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Karaciğerde yağlanma oranını düşürmeye, ödem ve şişkinlikten kurtulmaya faydalıdır.

 • Kan şekerini dengeler

İnsülin direnci, çabuk acıkma veya diyabet hastalığı varsa, kan şekerini dengelemeye yardımcı olan yulaf ezmesi, sizin için harika bir çözümdür. Glisemik indeksi düşük besinlerden biri olan yulaf ezmesi, zayıflama diyetleri için mükemmel bir yardımcıdır. Uzun süre tokluk hissi verir, fazla yemenin ve dolayısıyla fazla kalori almanın önüne geçer.

 • Kalori değeri düşüktür

Kalori değeri düşük bir besin olan yulaf ezmesi, aç kalmadan kilo vermeye yardımcı olur. Bir yemek kaşığı yulaf ezmesi ortalama 30 kaloridir. Diyet yapanların bile günde ortalama 1500 kalori alabileceğini göz önünde bulundurursak, yulaf ezmesinden alınacak 30 kalori gayet uygundur.

 • Kabızlıktan kurtulmayı sağlar

Sağlıklı diyet lifleri içeren yulaf ezmesi, bağırsak hareketlerinin hızlanmasına ve dışkının yumuşamasına yardımcı olur. Bu sayede kabızlığın olumsuz etkileri azalır, düzenli ve kolayca büyük tuvalete çıkmaya fayda sağlar. Ancak, burada püf noktası vardır: Yulaf ezmesi, çok su çeken bir besindir. Bu yüzden, yulaf ezmesi yedikten sonra bir büyük bardak suyu yudum yudum ve oturarak içmeniz gerekir.

 • Bitkisel proteinler içerir

Kilo verirken sarkma olmasını önlemek, aç kalmadan kilo vermek için sağlıklı protein içeren besinleri tüketmek gerekir. Bitkisel protein içeriğiyle yulaf ezmesi, sağlıklı yaşamak ve kalıcı kilo vermek için doğal bir çözüm sunar. Protein, vücut dokularının yeniden yapılanmasını sağlar, böylece kilo verme sürecinde cilt sarkmalarının oluşma riskini azaltır.

 • Kansere karşı koruyucudur

Bilimsel araştırmalar yulaf ezmesinin kansere karşı koruyucu olduğunu kanıtlamıştır. Düzenli yulaf ezmesi tüketenlerin kanser riskinin azaldığı, daha sağlıklı ve zinde bir yaşam sürdüğü görülmüştür. Vücut sağlığı için gerekli vitamin ve mineraller içeren yulaf ezmesi, göğüs kanserine karşı koruma sağlamaktadır.

 • Kalp ve kolesterole faydalıdır

Kalp sağlığı için faydalı Omega 3 yağları içeren yulaf ezmesi, kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca, hafıza gelişimi ve konsantrasyonun artmasında etkilidir. B vitaminleri içeren yulaf ezmesi, sinir sistemi için yararlıdır. Depresyon, yorgunluk, kaygı gibi olumsuz ruh hallerinin azalmasına yardımcı olur.

yogurtlu-yulaf-ezmesi

Yoğurtlu yulaf ezmesi tarifi

Kahvaltı veya akşamüstü ara öğününde yemek için yoğurtlu yulaf ezmesi tarifimizi deneyebilirsiniz. Hazırlaması oldukça kolay bu tarifte, elma yerine farklı mevsim meyveleri deneyebilirsiniz. Portakal, muz, kivi, çilek gibi meyveler yulaf ezmesine çok yakışıyor; bizden söylemesi!

Malzemeler,

 • 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 4 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 adet mevsim meyvesi
 • 1 yemek kaşığı karışık kuruyemiş
 • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
 • 1 tatlı kaşığı organik bal veya keçiboynuzu pekmezi

Hazırlanışı,

 1. Mevsim meyvesini küçücük doğrayın veya rendeleyin.
 2. Verilen tüm malzemeleri bir kasede karıştırın.
 3. Yulaf ezmesinin yumuşaması için 15 dakika bekletin.
 4. Yoğurtlu yulaf ezmesi tarifi hazır, şimdi yiyebilirsiniz!

Püf noktası: Yulaf ezmesini yedikten sonra üzerine bir büyük bardak suyu yudum yudum içmelisiniz. Bu sayede bağırsaklarda sindirilmesi daha kolay olur, kabızlığı giderir ve karın şişkinliğini önler.

yagyakan