Yüksek Topuklar ile kendimizi daha çekici, daha özgüvenli hissediyoruz. Ancak, birkaç saat sonra ayağımızda ağrılar başladığında topuklu ayakkabı giydiğimize pişman oluyoruz, değil mi? Hayır, hepimiz değil! Topuklu ayakkabı giymenin inceliklerini bilen kadınlar, topuklar üzerinde yükseliyor. Şimdi sıra sizde!

Öncelikle doğru çifti bulun!

Topuklu ayakkabınızı doğru seçmeniz çok önemli. Modeli ve tipi ayaklarınızın rahat etmesi için ayak yapınıza uygun olması şart. Bu nedenle ayaklarınız ince ise sivri burunlu modelleri seçmeli, eğer taraklı ayaklara ya da hafif etli bir ayağa sahipseniz, yuvarlak burunlu olanları tercih etmelisiniz. Alışma aşamasında dolgu topuklu ayakkabılar giymek daha konforlu olacaktır.

Topuklarla adım adım yükselin!

Beğendiğiniz bir modeli haftada en az 2 defa giydiğinizi varsayarak, topuk boyunu çok iyi seçmelisiniz. Fazla yüksek modeller ayaklarınızı ağrıtabilir ve ilerleyen zamanlarda ayak problemlerine neden olabilir. Özellikle topuklu ayakkabı giymeye yeni başlıyorsanız, daha düşük boyda topuklar tercih edin. 6-8 cm yükseklikteki topuklu ayakkabılar ise her zaman giymeye müsaittir ve ayaklarınızı ağrıtmaz.

Ayaklarınızı korumaya alın!

Topuklu ayakkabınızın içine silikon pedler ve özel tabanlıklar koyarak ayaklarınızın daha rahat hissetmesini sağlayabilirsiniz. Böylece ayaklarınız uzun saatler topuklu ayakkabı içinde kalsa da yara olmaz.

Yeni ayakkabıya ısınma turları atın!

Eğer topuklu ayakkabınızı yeni satın aldıysanız, ona ısınmadan dışarıya çıkmayın. Ayakkabınızı önce evde deneyin ve birkaç saat ayaklarınızın ona alışmasını sağlayın. Daha sonra denediğinizde emin olun rahat edeceksiniz.

Acıya karşı hazırlıklı olun!

Topuklu ayakkabılara alışsanız bile bazen ayaklarınız acıyabilir. Bu yüzden çantanızda veya arabanızda babet ayakkabılar bulundurun.