Kendinizi sürekli yorgun ve halsiz mi hissediyorsunuz? Sabahları yataktan zorlukla çıkıyor, bulduğunuz her boş zamanda dinlenmek mi istiyorsunuz? Artık bu gidişata demenin ve hayatınızın kontrolünü ele almanın zamanı geldi! ‘Yüksek Topuklar’ olarak sizlere yorgunluktan kurtulmanın yollarını açıklıyoruz.

Susuzluk yorgunluk yapıyor!

Yorgunluğun ve depresyonun en önemli sebeplerinden biri yeterli miktarda su içmemektir. Susuz kalan vücutta karaciğer ve böbrek sağlığını yitirmeye başlar, enerjik ve mutlu hissetmenizi sağlayan endorfin, dopamin, serotonin gibi hormonları salgılamakta zorlanır. Sonuç mu? Tam hissettiğiniz gibi sürekli uyuyup dinlenmek isteyen bir vücut ve hayattan zevk almak bir ruh… Yaşam kalitenizi olumsuz etkileyen susuzluk sorununu çözmek ise zannettiğinizden çok kolay! Her saat başı bir bardak su içerek kendinizi içeriden temizleyecek, nemlendirecek ve arındıracaksınız. Vücudunuz da tıpkı çiçekler gibidir, susuz kaldığında solar ve güzelliğini yitirir; buna izin vermeyin! Her gün 12 bardak su için ve 1 haftanın sonunda değişimi görün.

Hareket edin, yorgunluktan kurtulun! 

Kendinizi çok yorgun hissettiğiniz için spor veya yürüyüş yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Ama bu durumdan kurtulmak için tam ihtiyacınız olan hareket etmektir. Çünkü, atalet yasasında bilimsel olarak açıklandığı gibi eğer hareket ederseniz daha enerjik olursunuz, eğer sürekli oturur veya yatarsanız daha yorgun olursunuz.

Kendinize koçluk yapın!

Kendinize koçluk veya annelik yapıp, elinizi tutup hareket etmek için ayağa kaldırın. Yürüdüğünüzde, dans ettiğinizde, yüzdüğünüzde mutluluk ve enerji veren hormonlarınız salgılanacak ve kendinizi günden güne harika hissedeceksiniz. Bize inanmıyor musunuz? O halde bilgimizi test edin: her gün en az 10 dakika yürüyün ve yürümenin faydalarını görüp sonuçları bizimle paylaşın!

Yorgunluk giderici besinler tüketin!

Doğanın sunduğu mucize besinler sayesinde kendinizi daha enerjik ve mutlu hissedebilir, yorgunluktan kurtulabilirsiniz. O besinler neler mi? Muz, pancar, üzüm, armut, keten tohumu, kefir, ıspanak, avokado gibi besinler yorgunluğa iyi gelir. Müjdeli haber: bunlar aynı zamanda yağ yakıcı yiyeceklerdir, kilo vermenize yardımcı olur.

Demir eksikliğinizi tedavi edin!

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre her beş kadından ikisinde demir eksikliği vardır. Yorgunluk, halsizlik, kilo verememek, kabızlık gibi önemli sorunlara sebep olan demir eksikliği, mutlaka tedavi edilmelidir. Gerekli testleri yaptırdıktan sonra demir hapı kullanabilir veya demir içeren besinler tüketebilirsiniz.

Troit hastalığınızı tespit edin!

Demir eksikliği gibi kadınlarda sık rastlanan hastalıklardan biri troit rahatsızlığıdır. Kişinin kendini sürekli yorgun ve halsiz hissetmesine sebep olan bu hastalığı mutlaka tespit ve tedavi etmelisiniz. Troide zararlı besinlerden uzak durup, yukarıda önerdiğimiz yorgunluğu gidermenin yolları tavsiyelerimizi uygulamalısınız.

Depresyon belirtisi olabilir!

Uzun süredir yorgunluktan şikayetçiyseniz, bu depresyon belirtisi olabilir. Depresyonun en güzel çarelerinden biri güneş ışığına çıkmaktır. Havanın serin olduğu sabah ve akşamüstü saatlerinde yürüyüş yaparak hem güneş ışığıyla ruhunuzu besleyebilir hem de kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Yorgunluktan kurtulmanın yollarını öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Depresyondan kurtulmanın yolları nelerdir?

Yorgunluk giderici süper besinler 

Yorgunluktan kurtulmak için 3 doğal reçete