karacigeri-temizleyen-besinler-1

  • Yorgunluk giderici besinler

Kendinizi yorgun ve stresli hissediyorsanız, doğanın mucizesi besinlerle daha enerjik ve mutlu olabilirsiniz. Yorgunluk giderici besinleri sık sık tüketip hem beden hem ruh sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Özellikle, güne başlarken yani kahvaltıda yorgunluk giderici besinleri tercih ederseniz gün boyunca enerji dolu olursunuz.

  • Kefir yorgunluktan kurtarıyor

Sayısız faydaları bulunan kefir, yorgunluğa iyi geliyor. Kefir, içerdiği probiyotik bakteriler ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Güçlü bir bağışıklık sistemi, yorgunluğu ve enerji düşüklüğünü kolay atlatmamızı sağlar. Ara öğünlerde bir bardak kefir içebilir yanında bir avuç kuruyemiş yerseniz, kendinizi çok iyi hissedersiniz.

  • Muz mutluluk veriyor

İçerdiği yüksek potasyum oranı ile yorgunluğu yenmekte kullanılacak besin silahlarından biridir. Aynı zamanda mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar.

kefirin-faydalari-nedir

  • Mantar yorgunluk gideriyor

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar mantarın da serotonin salgılanmasına yardımcı olduğu görüşündedir. Mantar aynı zamanda iyi bir protein kaynağı olduğu için vejetaryenler için de sağlıklı bir seçimdir.

  • Su depresyondan koruyor

Günde en az 2 litre su için… Vücutta su oranının azalması, halsizlik ve yorgunluğa yol açabilir. Vücuttan su kaybını engellemenin en kolay yolu susuzluk hissinin oluşmasını beklemeden su içmektir. Bahar ayları boyunca günde en az 2 litre su içmek gereklidir.

  • Yeşillikler güç veriyor

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, B vitamini ailesinde yer alan folik asitten zengindir. B vitaminleri bahar yorgunluğu açısından önem taşıdığı için koyu yeşil yapraklı sebzelerin de soframızda bu mevsimde sıkça yer alması gerekir.

maydanoz-kuru

  • Tam tahıllar enerji veriyor

Tam buğday, çavdar ve yulaf gibi tam tahıl ürünlerini düzenli tüketmeniz bahar yorgunluğunu yenmenize yardımcı olur. Tam tahıllar; zengin lif içerikleri, kan şekerinde dalgalanma yaratmamaları ve yüksek oranda B vitamini içermeleri nedeniyle baharda en yakın dostunuz olması gereken besinlerdendir.

  • Kuruyemişler ruh halini iyileştiriyor

İçerdikleri E vitamini, lif, magnezyum ve potasyum ile yorgunluğun düşmanı olan besinlerdir. Özellikle fındık, badem ve ceviz içerdikleri omega-3 yağ asitleri nedeniyle diğer kuruyemişlerden bir adım öndedir. Günde 1 avuç kuruyemiş tüketmek, hem kalp sağlığınız hem de baharı enerjik geçirmeniz için gereklidir.

  • Avokado mucize yaratıyor

Avokado, vitamin-mineral içeriği yüksek ve aynı zamanda sağlıklı yağ asitlerini yapısında bulunduran bir meyvedir. Günlük vitamin ihtiyacının karşılanmasında ve vücudun ihtiyaç duyduğu yağ asitlerinin alınmasında önemli rol oynayabilir. Ayrıca avokado, birlikte tüketildiği besinlerin vücutta daha iyi kullanılmasına yardımcı olur.

Melek tarotu