Bu yaşa geldiğinde en az bir kere şöyle sağlam bir tokat yemişsindir hayattan. Birkaç kez düşüp kalkmışsındır. Lise yıllarında kurduğun hayallerin, gerçek dünyayla bir ilgisi olmadığını anlamışsındır.

Kadınlığını, cinselliğini keşfetmiş ve ayaklarının üzerinde durabilmenin önemini kavramışsındır. Anneliğin, eş olmanın, ev kadınlığının, iş kadınlığının ve evlat olmanın, üstünde bulunan her ne sıfat varsa, hepsinin ne büyük sorumluluklar gerektirdiğini öğrenmişsindir.

En az bir kere kendini aciz ve yalnız hissetmişsindir. Erkeklere ait bir takım düşüncelerin ve savunma mekanizman vardır. Artık daha az hata yapabilecek durumdasındır.

Kalbinde en az bir kabuk bağlamış yara vardır. Bir kere salya sümük ağlayıp, aşk yüzünden savrulmuşsundur. Dost kazığı yemiş ve telefon rehberini birkaç kez temizlemişsindir. Sabretmenin, öğrenmenin değerini anlamışsındır. Düşünmeden konuşmak, kahramanlık yapmak mutlaka başına bir bela açmıştır.

Dost ve düşmanı tanımış, her söylenene inanmaman gerektiğini anlamışsındır. Annenin, babanın veya büyüklerin söylediklerinin ne kadar doğru olduğunu öğrenmişsindir. Atasözlerinin edebiyat derslerinde paragraflar arasında sorulan bir cümle olmasından daha büyük bir anlamı olduğunu kavramışsındır. Tecrübenin ve deneyimin; bitirdiğin üniversiteden, bildiğin yabancı dillerden daha büyük bir diploma olduğunun farkındasındır.

Sadece duygularla hareket etmenin insanı hataya götürdüğünü biliyorsundur. Akıl, ruh ve kalp birlikteliğinin en doğru kararı verdiğini; sadece birine uyarak gidersen mutlaka bir duvara çarpacağını öğrenmişsindir.

Yaşadıklarının bir zincir olduğunu ve senin seçimlerinden ibaret olduğunu yavaş yavaş kabul etmeye başlamışsındır. Bahtsızlıkla, kadersizlikle kendine geliştirdiğin bahanelerin, seni hep gerilettiğini; ilerleyebilmek için yanlışlarını kabullenip ders alman gerektiğini anlamışsındır.

30’lu yaşların ortalarındaysan, yüzünde birkaç çizgi, yüreğinde birkaç kesik, aklında da birkaç düşünce vardır. Bir birey olmanın, kadın olmanın, aşkı yaşamanın, hayatın bir takım kurallarını kendince belirlemişsindir.

Bu yaşlara gelmiş, hatta geçmiş olmana rağmen, bu anlattıklarım sana yabancıysa, yolunda yürümeye devam et. Sen nasılsa bunca yılı boşuna yaşamışsındır, bundan sonra da değişen bir şey olmayacaktır….

Candan Ünal

Yüksek Topuklar Aşk & İlişkiler Editörü

candan.unal@yuksektopuklar.net

*Tüm hakları Yüksek Topuklar.net’e aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.