yogurdun-faydalari

  • Yoğurt zayıflatır mı, faydaları nedir?

En yakın arkadaşınız “Yüksek Topuklar” olarak, her gün bir kase yoğurt yemenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü, kilo vermekten kanserden korunmaya, sağlıklı dişlerden tatlı isteğini kesmeye kadar yoğurdun faydaları var! Bilimsel araştırma sonuçlarına yoğurdun faydalarını, kalori değerini paylaşıyoruz ve özel haberimizin sonunda adım adım ev yapımı yoğurt tarifini sunuyoruz.

  • Yoğurt zayıflamaya yardımcıdır!

Protein içeren yoğurt, yağ yakımına yardımcı olur. Uzun süre tok tutar, tatlı isteği ve aşırı iştahı keser. Kalsiyum minerali içeren yoğurt, metabolizma hızlandırıp daha çok kalori yakmayı sağlar. Yoğurt içinde linoleik asit vardır; bu özelliğiyle göbek, basen, kol ve sırttaki yağları eritmeye faydalıdır.

  • Yoğurt kansere karşı koruyucudur!

Bilimsel araştırmalar, yoğurdun içeriğindeki faydalı yağ ve minerallerin kansere karşı koruma sağladığını gösteriyor. Özelliklerde, kadınlarda rahim kanseri, meme kanseri gibi hastalıkların riskini düşürüyor. Eğer, kanserden korunmak istiyorsanız her gün bir kase yoğurt yiyin.

  • Yoğurt vajinal mantarı temizliyor!

Doğal bir temizleyici olan yoğurt, vajinal mantara karşı koruma sağlıyor ve zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Özellikle, vajinal mantar problemi olan kadınların günde bir kez sarımsaklı yoğurt yemesi, doğal tedavi imkanı sağlıyor. Çünkü yoğurt ve sarımsak, anti bakteriyel özelliği olan mükemmel besinlerdir.

nasil-yogurt-yapiyorum

  • Yoğurt kan şekerini dengeliyor!

Sık sık acıkıyorsanız, insülin direnci veya diyabet hastalığınız varsa, yoğurt sizin en büyük dostunuzdur! Düzenli yoğurt tüketen kişiler üzerinde yapılan deneylerde yoğurdun kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu görülmüştür. Eğer zamansız acıkırsanız veya kan şekerinizin düştüğünü fark ederseniz hemen bir kase yoğurt yiyebilirsiniz. Kan şekeri dengelenecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

  • Yoğurt kabızlığa iyi geliyor!

Bağırsak sağlığı için yararlı probiyotik bakteriler içeren yoğurt, kabızlığın giderilmesine yardımcı oluyor. Özellikle, düzenli olarak her gün bir kase ev yoğurdu yerseniz bağırsak hareketlerinin hızlandığını göreceksiniz. Kabızlıktan kurtulmak için yoğurda pulbiber, kekik, nane, sumak gibi baharatlar ekleyebilirsiniz.

Yoğurt kaç kaloridir?

Bir kase tam yağlı yoğurt sadece 60 kaloridir. Diyet yapanların bile günde 1500-2000 kalori alabileceği bilgisini göz önünde bulundurursak, günde 60 kaloriyi yoğurttan almak gayet uygun ve faydalıdır.

Evde yoğurt nasıl yapılır?

Size yoğurdun faydalarını anlatırken, aslında ev yapımı yoğurttan bahsediyoruz. Maalesef hazır satılan yoğurtların içinde kimyasal maddeler olabiliyor ve pek fayda sağlamıyor. Ancak çok kolay bir şekilde evde yoğurt yapabilir, bu mucize faydalarından yararlanabilirsiniz.

Genel yayın yönetmenimiz Arzu Karabulut, adım adım fotoğraflarla evde yoğurt yapımı anlatıyor. Aşağıdaki görsele tıklayıp görebilirsiniz.

yogurt-yapim-banner