Bir meditasyon çeşidi olan yoga, şehir hayatının psikolojiye ve vücuda olan olumsuz etkilerini hafifletmeye yardımcı olur. Yoğun bir temponuz olsa bile kendinize yoga için zaman ayırın. Yogayla yaşam kalitenizi artırın.“Yüksek Topuklar”ekibi olarak yoganın faydalarını sizler için derledik.

 

 

Yoga nedir?

Yoga, zihin ile yapılan, bedeni ve ruhu dinlendiren bir meditasyondur. Kelime anlamı birleştirmek, bütünleştirmek olan yoganın tarihi 5 bin yıllıktır. Yogayı bir spor olarak değil, bir yaşam biçimi olarak düşünmek daha doğru olur.

Yoga yapan kişi olumlu düşünür ve olumlu yaşar. Negatif durumları kendisinden uzak tutar. Düşünceyi ve davranışları olumlu kılan yoga çeşidi, günümüzde de uygulanan hata yogadır. Hata yoganın zihne ve vücuda birçok faydası vardır:

Doğru nefesle sağlığınızı koruyun!

Yoga yaparken dikkat edilmesi gerek en önemli nokta, doğru nefes alıp vermektir. Düzenli olarak yoga yapmak, doğru nefes alıp vermeyi alışkanlık haline getirmenizi sağlar. Doğru bir nefesle vücuttaki birçok fonksiyon düzelir:

  • Yogayla birlikte alışkanlık haline gelen doğru nefes sayesinde kalp ritminiz düzelir, kalp krizi riskiniz azalır.
  • Doğru nefes alıp vermek, sinir sistemini rahatlatır. Depresyon, panik atak gibi probleminizin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  • Yoga ile doğru nefes alıp vermeyi öğrendiğiniz zaman akciğerlerinizi temiz ve iyi nefesle doldurursunuz. Temiz bir akciğer sağlıklı olmanın en önemli unsurlarındandır.
  • Yoga, tüm vücudu çalıştırır ve kan akışını düzenler. Böylece oksijen tüm vücuda ve organlara ulaşır.
  • Yoga yaparken organlarınıza masaj yaparak kaslarınızı güçlendirirsiniz. Güçlü kaslar doğru nefesle birleşince bağışıklık sisteminiz kuvvetlenir.

Yogayla hareketleriniz özgürleşsin!

Yogayı günlük rutininiz haline getirin. Böylece daha esnek ve daha güçlü bir vücuda sahip olacaksınız. Düzenli yoga yapmak kaslarınızı uzatır ve güçlendirir. Duruşunuzu düzeltir. Yanlış duruş nedeniyle ağrı yaşıyorsanız yoga size iyi gelecektir.

Yoga ile kilo kontrolü sağlayın!

Düzenli yoga yapan kişilerin, kilo kontrolü konusunda daha başarılı olduğu görülmüştür. Ayrıca sağlıklı bir zihin beraberinde sağlıklı bir vücudu getirir. Yoga yaparak kilo verebilir veya kilonuzu koruyabilirsiniz.

Yoga doğru kararlar almanızı sağlar!

Yoga sayesinde sezgileriniz gelişir ve güçlenir. Böylece neyi, ne zaman, nasıl yapacağınıza daha doğru karar verirsiniz. Düzenli yoga yapmak, doğru adımlar atmanıza yardımcı olur, hayatınızı düzene sokar.

Yogayla mutlu bir yaşam sürün!

Yoga yaparken vücuttaki negatif enerjiyi dışarı atarsınız. Mutlu bir zihne ve mutlu bir bedene sahip olursunuz. Böylece ailenizle ve arkadaşlarınızla olan ilişkileriniz gelişir.

Yogaya başlarken kararlı olun ve düzenli olarak yapmaya devam edin. Vücudunuza ve zihninize olan faydaları gün geçtikçe artacaktır. Yogaya, bir yoga eğitmeniyle başlayın. Böylece hareketleri daha doğru kavrayarak faydalarını artırabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununuzdan dolayı yoga yapmaktan kaçınıyorsanız doktorunuza danışarak yogaya başlayabilirsiniz.