Buzdolabı marketten ve manavdan aldığımız yiyecekleri saklamak için en ideal yerdir. Fakat doğru bilinen yanlışlar arasında birçok malzemeyi ister istemez dolaba atıyoruz. Dolapta asla olmaması gereken yiyecekleri sizler için sıraladık.

Ekmek

Listenin en başında ekmek var. Birçok kişi ekmeğin dolapta bozulmayacağını düşünür fakat ekmeğin en hızlı küflenip bozulduğu yer buzdolabıdır.

Soğan

Soğanları en iyi serin ve kuru bir yerde, oda sıcaklığında saklamalısınız. Soğan dikkat edilmediği taktirde bakterilerin üremesi için çok elverişli bir zemine dönüşür. Soğanlarınızın kabuğunu soymadan nefes alabilecekleri bir yerde koymalısınız.

Domates

Domatesi buzdolabında sakladığımız zaman içerisindeki dokusu bozulmaya başlar ve en sonunda, ilk aldığımız zamanki tadını kaybeder. Yani domateslerinizi de kuru bir yerde oda sıcaklığında saklamalısınız.

Kahve

Birçok yiyecek gibi kahveyi de kuru ve serin bir yere koymalısınız. Eğer ki kahvenizi buzdolabına koyarsanız tadını ve kokusunu kaybedecektir.

Patates

Patatesi buzdolabına koyduğunuz zaman tadı değişir ve yumuşar. Aynı şekilde nemli bir ortamda da bırakırsanız filizlenmesine neden olacaktır yine aynı şekilde patatesleri serin bir yerde muhafaza etmelisiniz.

Bal

Balın ağzı sıkıca kapalı bir kutuda, oda sıcaklığında saklanması gerekmektedir. Balı buzdolabına koyduğunuzda kıvamı koyulaşır ve daha hızlı kristalize olur.

Sarımsak

Sarımsak en iyi serin, kuru ve oda sıcaklığında olan bir yerde saklanır. Buzdolabına konulduğunda, sarımsak faydalı özelliklerini kaybeder ve oda sıcaklığında aylarca durabilecekken buzdolabında daha çabuk bozulur.

Çikolata

Çikolatayı asla buzdolabına koymamalısınız! Çikolatayı buzdolabına ancak ve ancak havanın çok sıcak olduğu durumlarda koyabilirsiniz. Aynı şekilde çikolatayı da buzdolabına koyarsanız yapısı ve tadı değişecektir.

Ananas

 
Ananası da buzdolabına koyduğunuzda olgunlaşmasını önler ve aromasını kaybetmesine neden olursunuz.