Kış aylarında birçok sebep yüzünden yüksek ateş problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda hemen ilaçlara sarılmayı tercih etmiyorsanız size etkili önerilerimiz var! “Yüksek Topuklar” ekibi olarak siz değerli okuyucularımıza yetişkinler için evde ateş düşürme yöntemleri hakkında bilgiler veriyoruz.

Yüksek ateşin nedenleri nelerdir?

Yüksek ateş, normal vücut sıcaklığının ortaya çıkan bir problemdir. Yüksek ateşe sebep olan birçok etken vardır. Grip, yaralanma, iltihap, enfeksiyon, boğaz ağrısı, kızamık, zehirlenme gibi rahatsızlıklar yüksek ateşe yol açar. Yüksek ateş probleminizi, çok ciddi boyutlarda yaşamıyorsanız evde doğal yöntemlerle atlatabilirsiniz. Ancak tam tersi, ateşiniz gitgide yükseliyor ve düşmüyorsa hemen doktorunuza görünmelisiniz.

Bol su ve sıvı tüketin!

Yüksek ateş, susuz kalmanıza sebep olur. Bu nedenle bol su tüketmeniz yüksek ateşin etkilerini hafifletir. Suyun yanı sıra taze meyve suları ve bitki çayları tüketebilirsiniz. Taze sıkılmış meyve suları vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayarak, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bitki çayları ise vücut ısınızı düşürerek sizi rahatlatır. Nane, zencefil, ıhlamur gibi bitkilerle şifalı çaylar hazırlayabilirsiniz.

Ilık bir duş alın!

Yüksek ateşe iyi gelen yöntemlerden biri ılık bir duş almaktır. Vücut ısısından biraz daha düşük ısıdaki suyla banyo yapmak ateşinizin yavaş yavaş düşmesini sağlar. Suyun çok soğuk olmamasına dikkat edin. Soğuk suyla alınan duş, vücudunuza hızlı ısı kaybı yaşatır ve size zarar verir.

Beslenmenize dikkat edin!

Yüksek ateş problemi yaşadığınız zaman ağır ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Vücudunuz bu yiyecekleri sindirirken yorulur. Bir yandan yüksek ateşle mücadele edip bir yandan ağır ve baharatlı yiyecekleri sindirmeye çalışmak vücudunuza zarar verebilir.

Vitamin bakımından zengin olan meyve ve sebzeleri tercih edin. Özellikle, portakal, mandalina, greyfurt gibi içerisinde C vitamini bakımından zengin ve yabanmersini, kivi, domates gibi antioksidan özellik taşıyan meyveleri bolca tüketmeye çalışın.

Yüksek ateş problemi yaşıyorsanız mis gibi bir çorba size şifa olacaktır. Tarhana çorbası, tavuk suyu çorba veya sebze çorbasını içine limon ilave ederek içebilirsiniz.

Ateşinizi nemli bezle düşürün!

Yüksek ateş sorunuyla karşı karşıyaysanız nemli bezlerden faydalanabilirsiniz. Temiz bir bezi bir kaseye koyduğunuz oda sıcaklığındaki suya batırın. Fazla suyunu sıkın. Bezi alnınıza, boynunuza veya el ve ayak bileklerinize koyun. Bez kurudukça bunu tekrarlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu yöntemi tek bir bölgeye uygulamaktır. Birden fazla bölgeye uyguladığınızda vücut ısınız aniden düşebilir.

Yüksek ateşliyken dikkat edilmesi gereken konular:

  • Çok sıcak ortamlarda bulunmamaya çalışın.
  • Kat kat giyinmek yerine hafif giysiler tercih edin.
  • Kendinizi yormaktan kaçının. Fazla hareket halsiz düşmenize neden olur.
  • Vücuda kolonya, sirke gibi maddeler sürmekten kaçının. Bunlar size zarar verebilir.
  • Doktora danışmadan ilaç ve antibiyotik kullanmayın. Tüm bu yöntemlere rağmen ateşinizi düşüremiyorsanız hemen bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.