Yakın bir zamana kadar adını bile bilmediğimiz yeşil çay, doğal beslenme ve doğal hayatın daha çok tanınması ve tüketimi tercih edilmesi ile hayatımıza girmeye başladı. Yeşil çay, antioksidan özelliği sayesinde son derece sağlıklı bir çaydır. Yeşil çayın faydaları gerçekten oldukça yüksektir. Ancak her bitki çayında olduğu gibi yeşil çayda da günde içilecek belli bir tutar vardır.

Yeşil Çay Ne Zaman ve Ne Kadar İçilmeli?

Yeşil çayın faydaları ile ilgili en yüksek verimi almak için dikkat etmeniz gereken detaylar var. Yeşil çayın ne zaman içildiğine ve ne kadar içileceğine dikkat etmeliyiz. Ayrıca nasıl demlendiği de önemlidir. Eğer yeşil çayın gücünü bünyenize katmak isterseniz, içindeki kafeine dikkat etmelisiniz. Kafein sayesinde yeşil çay içildiğinde kan dolaşımı hızlanır, tansiyon yükselir, metabolizma çalışma hızı artar. Ancak kafeinin bu etkileri aynı zamanda uyku kalitesini düşürür ve rahat uyumayı engeller. Bu nedenle yeşil çayın akşam saatlerinde tüketilmemesi gerekir.

Vücudumuz kafeine en çok gündüz saatlerinde ihtiyaç duyar ve olumlu şekilde etkisini hissedebilir. Örneğin kahvaltı ya da öğle yemeğinden 15 dakika kadar sonra içilen yeşil çay, vücutta yağ yakımını kolaylaştırır. Düzenli olarak tüketildiğinde farkı siz de fark edeceksiniz.

Ancak yeşil çayı günde 2 fincanda fazla tüketmeyin. Çünkü sürekli içtiğinizde kafeinin fazlası sizi rahatsız edebilir ve de vücudunuz yeşil çaya alışabilir. Gereken faydalı tepkileri vermemeye başlar. Bunu önlemek için aralıklı olarak içmeye dikkat edin. Başka bitki çayları ile dönüşümlü de içebilirsiniz.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Diğer bitki çaylarında olduğu gibi yeşil çayı da hazırlarken direk olarak kaynayan suyun içine atmayın. Önce suyu kaynatın ve 3-4 dakika soğumasını bekledikten sonra 1 fincan için 1 çay kaşığı dolusu kurutulmuş yeşil çay yaprağını suyun içine atın. Yeşil çay yaklaşık 2-3 dakikada demlenir. Bu süreyi geçerseniz çayın tadı acılaşacaktır.

Yeşil Çay Sağlığa Nasıl Destek Olur?

• Yeşil çay çok güçlü bir antioksidandır.

• İçindeki maddeler diş sağlığına faydalıdır, çürük oluşumuna neden olan bakterilere direk etki ederek çürümeleri engeller. Aynı zamanda ağız kokusunun azalmasını da sağlar.

• Şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır.

• Kalp hastalığı ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklar dünyadaki en büyük ölüm nedenleri arasındadır. Bu şifalı çay, kalp hastalıklarına yakalanma riskini de düşürmektedir.

• Karaciğere fayda sağlar.

• Felç geçirme riskini azalttığı da ortaya çıkmıştır.

• Düzenli tüketilmesiyle deride oluşan rahatsızlıklara karşı da fayda sağlar. Özellikle ciltte kepek oluşumu ve sedef hastalığına çok iyi gelir.

• Beyin fonksiyonlarını çeşitli rahatsızlıklara karşı korur. Ayrıca yaşlılık döneminde beyni korur. Alzheimer ve parkinson gibi beyin rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Bunamaya karşı koruma sağlar.

• Günlük hayatta yaşanan stres ve gerginlikler sonucu zaman zaman ortaya çıkabilen depresyonla mücadele eder. Yeşil çay yapraklarında bulunan theanine adı verilen bir aminoasit, kişiler üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Bu sayede depresyona girme olasılığı da azalmış olur.

• İçeriğinde antioksidan ve anti inflamatuar maddeler bulunduran yeşil çay, ciltte yaşlanma ve kırışıklık belirtilerini en aza indirir. Ayrıca yapılan çalışmalarda ciltteki güneş ışınlarının hasarını da en aza indirdiği gözlemlenmiştir. Hücreleri yeniler ve göz altı şişliklerinin oluşmasını engeller.
• Vücutta çeşitli nedenlerde ortaya çıkan ödem de yeşil çay sayesinde rahat bir şekilde atılır.

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil çay vücudun fiziksel performansını arttırır. Metabolizmayı hızlandırır. Bunun sonucunda da vücuttaki yağ yakımını arttırır. Düzenli ama abartmadan yeşil çay içen kişilerde, içmeyenlere göre karın bölgesinde ve bel çevresinde oluşan yağlanmada azalma görülmüştür. Bu şekilde yeşil çay ile zayıflamak mümkündür. Obezite riskine karşı koruma da yeşil çayın faydaları arasındadır.