Yeşil çay mı siyah çay mı daha faydalı?

Kahvaltıların vazgeçilmezi siyah çay, sağlıklı beslenmenin baştacı yeşil çaya karşı! Peki, hangisi daha faydalı? Aslında bu, kullanım amacımıza göre değişiyor. Örneğin yeşil çay, güzellik ve bakım için mucizevi etkiler gösteriyor.

Yeşil çay cilde koruma kalkanı oluyor!

Bakım ürünlerinin bileşiminde kullanıldığında ise rahatlatıcı, cilde nem kazandırıcı ve olumsuz dış etkenlerden koruyucu yanlarıyla ortaya çıkıyor. Zararlı maddeleri nötralize eden polifenol maddesi içeren yeşil çay, aynı zamanda vücuttaki yağ oranını düzenleyen kafein, hücre koruyucu flavonit dışında yaşamsal vitaminler ve mineraller içeriyor.

Aslında ikisi de aynı bitkiden yetişiyor!

Bildiğimiz siyah çay da yeşil çayla aynı bitkiden yetişiyor. Ancak toplandıktan sonra fermentasyona tabi tutulması birtakım polifenollerin kaybına yol açıyor. Yine de kozmetik olarak saç bakımında saçların parlaklığını sağlayıcı ve renk kaybını önleyici özellikleri biliniyor.

Yeşil çay kozmetikte sıkça kullanılıyor!

Yeşil çayın bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi, son birkaç yıldan bu yana kozmetikçilerin de ilgisini çekmeye başladı. Bileşiminde yeşil çay bulunan bakım ürünleri hem doğal olmaları ve cildin erken yaşlanmasını önleyici etkileriyle hem de hücrelerin kendi bağışıklıklarını güçlendirici özellikleriyle son zamanlarda kadınların ilgi odağıa. İşte bu enerji, hücre yenilenmesinde dolayısıyla kırışıklıkların oluşmasında oldukça önemli bir yere sahip.

Rahatlatıcı etkisiyle yeşil çay öne çıkıyor!

Çayı esansiyel bir madde olarak bakım ürünlerinde kullananan kozmetikçiler, aslında bakımdan çok öte şeyleri de gözetiyorlar. Mucize bileşimlerin ve mükemmel koku notalarının ardında yatan aslında Uzakdoğu’nun yaşam felsefesinden başka bir şey değil: Huzuru ve iç dengeyi yakalamak, cildin ihtiyaçlarını anlamak ve uzun dönemde özelliklerini koruyabilmek. Kremlerle yapılan bakımların dışında çay aromalı kokular ya da masaj esansları olarak da karşımıza çıkıyor.

Yeşil çayla yapabileceğiniz güzellik maskeleri

Yüz toniği: 1 çay kaşığı yeşil çayı kaynamış 100ml suyun içine katın. Beş dakika demlenmesini bekledikten sonra soğumaya bırakın. Cildinizi toniğe batırılmış pamukla silin.

Temizleyici maske: 2 yemek kaşığı kili, ılık yeşil çayla karıştırın. Cildinize ince bir tabaka sürün, 30 dakika etki etmesini bekleyin ve yeşil çay toniği ile temizleyin.

Diri göğüsler için: 4 yemek kaşığı yoğurdu 2 yemek kaşığı pudra haline getirilmiş yeşil çayla karıştırın. Sürün ve 10 dakika sonra duş alın. Ardından hafif nemli vücudunuza yeşil çaylı vücut yağı sürün. Bu, vücudunuzun yağ ve nem dengesini koruyacak, sıkılaşmasını sağlayacaktır.

Yorum Yapın

vestel