Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek için yeşil çayın faydalarından yararlanabiliriz. Metabolizma hızını yükselten, doğal enerji veren, yağ yakımını yardımcı olan mükemmel bir içecektir. Tabii ki doğru zaman içmeli, miktarına dikkat etmeliyiz. Siz değerli ‘Yüksek Topuklar’ okuyucuları için yeşil çay hakkında uzman bilgileri sunuyoruz.

Yeşil çay üzerinde bilimsel araştırmalar yapılıyor. Özellikle, kilo vermek isteyen bireylerde %4 oranında metabolizma hızını yükselttiği bilgisine ulaşıldı. Yeşil çaydaki doğal kafein, yağ yakma metabolizmasını uyarıyor, iyi beslenme ve sporla birlikte desteklendiğinde hayalinizdeki vücuda kavuşmanıza yardımcı oluyor.

Poşet yeşil çay kullanılabilir mi?

Elbette, güvenilir markalardan yeni üretim tarihli poşet yeşil çay kullanabilirsiniz. Aktardan tomurcuk yeşil çay alabileceğiniz gibi pratiklik açısından iyi markalardan poşet yeşil çay da içebilirsiniz. Sadece, yeşil çay alırken poşetin zımba veya yapıştırıcıyla tutturulmasına dikkat edin. Pamuk iplikle dikilmiş poşet çaylar sağlık açısından daha uygundur.

Yeşil çay nasıl demlenir?

Eğer poşet yeşil çay kullanıyorsanız, bir fincan kaynar suyu biraz bekletip hafif ılınmasını sağlayın. Ardından çayı içine ekleyip 4 dakika demlenmesi için bekletin. Çayın demini bırakması için arada bir ipinden tutup çayı sallayın. Eğer tomurcuk yeşil çay kullanıyorsanız, bir çay kaşığı yeşil çayı aynı şekilde hazırlayabilirsiniz.

Yeşil çay günde ne kadar içilmelidir?

Sağlık ve kilo vermek açısından doğal bir çözüm olan yeşil çayı, elbette uygun ölçülerde içmeliyiz. Hayatta her şeyde olduğu gibi bitki çaylarında da dengeli olmak önemlidir.

Yeşil çayın enerji veren etkisinden yararlanmak için günde 2-3 fincan kadar içmeniz idealdir. Biz genelde, sabah ve akşam üstü olmak üzere iki fincan yeşil çay içiyoruz. Ancak, geç saatlere kadar uyanıksanız ve akşam yemeğinden sonra karnınız acıkıyorsa, bir fincan daha yeşil çay içebilirsiniz.

Yeşil çay ne zaman içilmeli?

Yemeklerle birlikte yeşil çay içmeyi önermiyoruz. En ideali yemekten yarım saat veya bir saat sonra içmektir. Örneğin, sabah kahvaltıdan sonra bir fincan, ikindi vakti ara öğününde bir fincan içebilirsiniz. Bu şekilde uyguladığında yeşil çayın zayıflama etkisinden en yüksek seviyede faydalanabilirsiniz.

Spordan önce yeşil çay içilir mi?

Evet, spordan önce yeşil çay içmenizi öneriyoruz. Çünkü, daha önce de bahsettiğimiz gibi yeşil çayın içindeki doğal kafein, vücudu uyarıyor ve daha çok enerji veriyor. Eğer, spordan 15 dakika önce bir fincan yeşil çay içerseniz, sporda performansınız artacak ve daha fazla yağ yakımına yardımcı olacaktır.

Yeşil çayla birlikte neler yenilebilir?

Ara öğünde yeşil çay içerken, tokluk süresini uzatmak için bir mevsim meyvesi, ceviz, badem, kuru üzüm, kuru erik gibi besinler tercih edebilirsiniz. Ancak burada da miktar çok önemlidir. Orta boy bir meyve ve bir avuç içi kadar kuruyemiş veya kuru meyve uygun olacaktır.

TIKLA OKU: EMZİRİRKEN YEŞİL ÇAY İÇİLİR Mİ?