California Cevizi
California Cevizi

Yer fıstığının 7 önemli faydası var!

Yer fıstığı, lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalıktır. Besin değeri yüksek olan yer fıstığının sağlığa birçok faydası vardır. Sağlıklı beslenme düzeninize rahatlıkla dahil edebileceğiniz  yer fıstığının önemli faydalarını sizler için derledik.

Yer fıstığının besin değeri

Yer fıstığı, doymamış yağ açısından zengindir. Bu nedenle, kalp sağlığı için faydalıdır.  Aynı zamanda, güçlü bir antioksidandır. 100 gram yer fıstığında, 567 kalori vardır. Protein, kalsiyum, potasyum, sodyum, demir, magnezyum ve vitaminler içerir. Tuzsuz ve kavrulmamış haliyle tüketildiğinde sağlığa önemli fayda sağlar. İşte yer fıstığının faydaları…

Yer fıstığı kalp sağlığına iyi gelir!

Yer fıstığı, içerdiği doymamış yağlar sayesinde kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Damar tıkanıklığı riskini azaltır. Miktarını abartmadığınız takdirde, yer fıstığını düzenli olarak tüketerek kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Yer fıstığı Alzheimer riskini azaltır!

Alzheimer hastalığı, beyin dokusuna zarar veren ve zihinsel becerileri kısıtlayan bir hastalıktır. Yer fıstığı içerdiği niasin adındaki madde sayesinde, alzheimer ve yaşın ilerlemesiyle oluşan bunama gibi hastalıklara karşı koruyucudur.

Yer fıstığı kansere karşı korur!

Yer fıstığı, kolon ve mide kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir. Yapılan araştırmalar, yer fıstığı içerisinde bulunan bazı maddelerin, kanseri önlediğini ortaya koymuştur.

Yer fıstığı safra taşı oluşumunu önler!

Safra kesesi, karaciğerin altında bulunan ve sindirimi kolaylaştıran bir sıvı üretmekle görevli bir organdır. Safra kesesinin ürettiği bu sıvı içerisinde çeşitli maddeler bulunur. Bu maddeler bazı nedenlerden, kristal halinde safra kesesinde kalabilir ve safra taşı haline gelir. Böyle bir durumda mutlaka doktora görünmek gerekir. Safra taşı oluşumunu engellemek için yer fıstığı tüketebilirsiniz. Araştırmalar, her gün tüketilen yer fıstığının safra taşı oluşumunu azalttığını ortaya koymuştur.

Yer fıstığı diyabet riskini azaltır!

Diyabet, insülin üretimine ve kullanımına bağlı bir hastalıktır. İnsülin, kanda bulunan şekerin hücrelere götürülmesini sağlar. götürülmektedir. İnsülin görevini yerine getiremezse, kandaki şeker miktarı artar ve bu durum çeşitli organlarda hasara yol açar. Yapılan araştırmalar, yer fıstığının diyabet riskini azalttığını ortaya koymuştur. Sabahları tüketilen bir miktar yer fıstığı, gün boyunca kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur.

Yer fıstığı saçları ve cildi güzelleştirir!

Yer fıstığının içerisinde bulunan E vitamini, cilt sağlığını korumaya yardımcıdır. Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Saç sağlığı için de son derece faydalı olan yer fıstığı, içerdiği Omega-3 yağ asitleri sayesinde, saçları yumuşatır ve parlatır. Ayrıca, saç dökülmesini azaltarak sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.

Yer fıstığı kilo aldırır mı?

Yer fıstığı, miktarına dikkat edilerek tüketildiğinde, obezite sorununun önüne geçer. Özellikle, sabah kahvaltılarda tüketilen yer fıstığı ezmesi, uzun süre tokluk hissi sağlar. Açlık krizlerini önler ve bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda, güçlü bir antioksidan olan yer fıstığı, serbest radikallere karşı vücudu korur. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde de tüm gün enerjik olmanızı sağlar.

Yer fıstığının faydalarını öğrendiniz. Yer fıstığı aşırı miktarda tüketildiğinde, içerdiği yağ oranı nedeniyle, ciltte sivilcelere ve kilo artışına neden olabilir. Ayrıca, yer fıstığına karşı hassasiyeti olanlar da alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu nedenle tüketirken, miktarına çok dikkat etmek gerekir.

Cevizin faydalarını öğrenmek için hemen tıklayın!

Yorum Yapın

vestel