California Cevizi
California Cevizi

Yer elmasının şaşırtıcı faydalarını öğrenin!

Yumru bir bitki olan yer elmasının görüntüsü zencefili andırır ve zencefil kadar şifalı bir besindir. Besin değeri yüksek olan yer elması sağlık için birçok faydaya sahiptir. “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizler için yer elmasının faydalarını derledik.

Yer elmasının besin değerleri

Yer elması, demir, potasyum, fosfor, bakır mineralleri ve A, B, C, E vitaminlerini içerir. Buruk bir tada sahip olan yer elması, zengin besin değerleri sayesinde, diş sağlığından kasları güçlendirmeye, birçok konuda fayda sağlar. İşte yer elmasının sağlığa faydaları…

Yer elması bağışıklığı güçlendirir.

Antioksidan vitaminler içeren yer elması, bağışıklık sistemini güçlendirir. Öksürük, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Zararlı unsurların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Yer elması kalp ve damar hastalıklarını önler.

Yer elması içerdiği çözünebilir lifler sayesinde, kötü kolesterolü düşürür. Kan basıncını dengeler ve kalp sağlığını korur. Aynı zamanda, yüksek tansiyonu dengelemeye yardımcı olur.

Yer elması kan şekerini dengeler.

Yer elması, içerdiği inülin maddesi sayesinde kan şekerini dengeler. Ayrıca, nişasta bulundurmadığından şeker hastaları tarafından rahatça tüketilebilir.

Yer elması kas sağlığını korur.

Demir bakımından zengin olan yer elması, kasların gelişmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Kasların kasılması için ihtiyaç duyulan oksijeni karşılar. Kaslardaki elastikiyeti korur ve kas hastalıklarını önler.

Yer elması yaşlanmayı geciktirir.

Antioksidan vitamin ve mineraller içeren yer elması, serbest radikallere karşı cildi korur. Cilt hasarlarını onarır, kırışıklık oluşumunu önler ve yaşlanmayı geciktirir. Daha genç görünmek için sık sık yer elması tüketebilirsiniz.

Yer elması diş sağlığı için faydalıdır.

Yer elması, fosfor deposu bir besindir. Kemik ve diş sağlığı için önemlidir. Çene kemiğini ve diş minesini güçlendirir, bakım yapar. Aynı zamanda, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde diş çürüklerini ve diş eti iltihaplarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Yer elması zayıflatır mı?

Yer elması, lifli yapısı ve içerdiği vitaminler sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler. Aynı zamanda, metabolizmayı hızlandıran 7-Keto maddesini içerir. Kilo vermenize yardımcı olur.

Yer elması nasıl yenir?

  • Yer elmasını, haşladıktan sonra püre haline getirerek çorbalarda veya etin yanında tüketebilirsiniz.
  • Et, tavuk veya sebze yemeği yaparken kullanabilirsiniz.
  • Çiğ olarak yemeyi tercih ederseniz, salatalarınıza veya pişmiş yemeklerinize rendeleyebilirsiniz.

Yer elmasının zararı var mı?

Yer elmasının sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Ancak her besinde olduğu gibi, aşırı tüketildiğinde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Yorum Yapın

vestel