bebek-yikanmasi

Yeni doğan bebek ne zaman yıkanır?

Hamilelik boyunca heyecanla beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza aldınız, kendinizi harika hissediyorsunuz değil mi? Şimdi, bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayıp ona iyi bakma dönemi başladı. İlk olarak, yeni doğan bebeğin banyo zamanının iyi ayarlanması gerekir. Sizlere, yeni doğan bebek bakımı ve ilk banyosu için tavsiyelerde bulunuyoruz.

Yeni doğan bebeğin ilk banyosu göbek bağı düştükten bir gün sonra yapılır. Bebek yıkanmaksızın ilk günlerinde 37 C yani vücut ıssında ısıtılmış su ile ıslatılmış yumuşak bezle silinerek temizlenebilir. Ancak kesinlike pudra kullanılmamalıdır.

Yeni doğan bebeğin başı ilk günlerde kemiklerin üst üste binmesi nedeni ile küçük olabilir. Bazen bebek başının doğum kanalında sıkışmasına bağlı olarak cilt altında kanamalara bağlı şişlikler olabilir. Hiç bir şey yapmaksızın izlemeyi gerektirir. Gözlerde çapaklanma varsa, kaynatılmış ılıtılmış su ile ıslatılmış steril gazlı bez ile çok bastırmadan burun kökünden dışa doğru silinir.

Burun ve kulağın içine ucu pamuklu çubuklar sokarak temizleme gereği yoktur, sadece ucundan temizlenir.

Yeni doğan bebeğin göbek bağı 5-10 günde kuruyarak düşer. Göbek yarasından bir kaç gün kanlı ya da kansız sızıntı olabilir. Gerek göbek düşmeden önce, gerek düştükten sonra 1-2 gün kurumayı hızlandırmak ve enfeksiyonu önlemek için göbek yarasına her gün 1 kez antiseptik uygulanır. Göbeğin ıslanmaması için bağlanırken bezin üstünde kalmalıdır.

Derinin kuruluk, soyulmalar, doğum tarihinin uzadığını, anne karnında beslenmenin yeterli olamadığını düşündürür. Yeni doğanın yüz ve gövdesinde toplu iğne başı şeklinde ortası beyaz, çevresi kırmızı döküntüler olabilir. İlk hafta içinde kaybolur. Yine yüzde, burun üstünde küçük sarı-beyaz döküntüler de normaldir. Yeni doğanın göbek kordonu kanama ve enfeksiyon yönünden kontrol edilmelidir.