Yazın vücuttaki ödem nasıl atılır?

Yazın vücutta oluşan şişlik, herkesin çilesi… Ayaklar, eller başta olmak üzere, vücudun şişmesi, pek çoğumuzu zorluyor. Peki kurtulmanın bir çaresi yok mu? Elbette var! Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere, yazın vücuttaki ödem nasıl atılır, anlatıyoruz.

Tuz tüketimini azaltın!

Ödem denilen şey, sıvı birikimidir. Öncelikle tuzu hayatınızdan çıkarmakla işe başlayın! Yemeklerin içindeki her malzeme aslında kendi tuzuna sahiptir. Ekstra tuz tüketmeye gerek yok! Kendinizi buna alıştırmanız, her zaman sağlıklı beslenmeniz anlamına gelecektir.

Ayaklarınızı dinlendirin!

Gün içinde ayaklarınızı yukarı pozisyonda dinlendirmeniz çok iyidir. Özellikle sürekli masa başında çalışanlarda, bacak ödemi çok sık rastlanan bir durumdur. Bacaklarınızı yukarı kaldıramıyorsanız, en azından düz uzatarak biraz dengeyi sağlayın.

Şekerli besinlerden uzak durun!

Şekerli besinleri dikkatli tüketin. Tıpkı tuz gibi, şeker de vücutta su tutar. Eğer tuzlu tüketmiyorsanız ancak tatlıya düşkünseniz, sizin için de ödem sorunu var demektir.

Bol bol su için!

Bol su içmenin önemini unutmayın! Her türlü sağlık sorununun başında yer alan su, sağlık kaynağıdır. Günde 1,5-2 litre su tüketin. Yazın biraz daha fazla için.

Düzenli egzersiz yapın!

Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Hareket etmeyen vücut elbette ödem oluşturacaktır. Egzersizle birlikte dolaşım rahatlar, vücutta biriken sıvı atılır. Bunun dışında, egzersiz diğer pek çok hastalık için de önem taşır.

Kilo kontrolü sağlayın!

Kilonuzu en ideal olanda korumaya çalışın. Kilo her hastalığa davetiye çıkardığı gibi, ödemin oluşmasında da önemli etkenler arasında yer alıyor. Sağlıklı olduğunuz kiloda kalmaya özen gösterin.

Uyku düzeninize özen gösterin!

Uyku insanın bedeni, ruhu ve zihni için önemlidir. Gereken uyku süresi 7-8 saattir bundan fazla veya az uyumak vücutta ödem oluşumuna zemin hazırlayacaktır. Kaliteli uyku için gerekenleri yerine getirin.

Giydiklerinize dikkat edin!

Topuklu ayakkabılar ve vücudu fazla sıkan kıyafetler de ödemin oluşma nedenleri arasında yer alıyor. Maydanoz sapı, kiraz sapı, enginar yaprağı, ödeme iyi gelen bitkiler arasında yer alıyor.

Yazın vücuttaki ödem nasıl atılır, öğrendiniz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Ödem atıcı çay tarifi

Ödem atmaya yardımcı besinler

Ödem söktürücü kolay yöntemler

Yorum Yapın