Cildinizin yazın da sağlıkla ışıldamasını istiyorsanız, önerilerimize kulak verin! Doğru beslenme ve günlük bakımla cildin nem dengesini koruyabilir, sağlıklı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz. Yüksek Topuklar ekibi olarak sizlere yazın cilt bakımı hakkında faydalı bilgiler sunuyoruz.

Cilt kuruluğu nasıl giderilir?

Cilt kuruluğu, yazın yaşanan cilt sorunlarının başında geliyor. Güneş ışınları, deniz ve havuz faktörleri, cildin zamanla kurumasına, parlaklığını yitirmesine neden olur. Özellikle öğle saatlerinde ve uzun süre güneşte kalırsanız cilt kuruluğu kaçınılmaz olur. Bunu önlemek adına, geniş kenarlı şapka veya gözlüklerden yardım almalısınız. Ayrıca, güneşe çıkmadan 20 dakika önce cildinize mutlaka güneş kremi sürmelisiniz. Güneş kreminin etkisini kaybetmemek için 2-3 saatte bir yenileyin. Denize veya havuza girdiğiniz zaman güneş kreminizi mutlaka tazeleyin.

Cilt soyulmasını önlemek için…

Tatil sonrası genellikle cilt soyulmaları yaşanır. Bu soyulmayı önlemek için mutlaka SPF 50 faktör bir koruyucu krem kullanmalısınız. Ayrıca, öğle saatlerinde (12.00-16-00 arası) güneşte durmamak cilt sağlığı için önemlidir. Uzun süre güneşte kalacaksanız, koruyucu kreminizi sürekli yenilemelisiniz. Yine de siz ilk gün 2 saatten fazla güneşte kalmamaya çalışın. İlk günü atlattıktan sonra, SPF 30 faktör bir kremle tatilinize devam edebilirsiniz. Eğer güneş yanığı problemiyle karşılaşırsanız mutlaka eczaneden medikal bir krem alıp sürmelisiniz. Buz uygulaması da güneş yanığına iyi gelecektir. Buzu temiz bir beze sarın ve yanığın üzerinde uzun süre bekletmemeye dikkat edin.

Duş alırken bunlara dikkat edin!

Sıcaklığın artmasıyla birlikte duş alma sıklığı da artıyor. Ancak, cilt sağlığı için duşta fazla kalmamaya ve ılık hatta biraz soğuk suyla duş almaya özen gösterin. Böylece, ciltteki koruyucu tabakaya fazla zarar vermemiş olursunuz. Suda fazla zaman geçirmek cildin kurumasına yol açar. Sıcak su ise hassas ciltleri daha da hassas bir hale getirir ve kızarıklığa neden olur. Her duş sonrası cildinizi bir nemlendirici losyon ile nemlendirmeyi unutmayın.

Doğru nemlendirici seçimi

Nemlendirici kremler, cilde yaz aylarında en çok ihtiyacı olan şeyi yani nemi verir. Özellikle cilt tipinize uygun bakım ürünleri kullandığınızda daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Cilt tipinize uygun nemlendiriciyi düzenli olarak uyguladığınız takdirde, cildiniz rahatlar ve ihtiyacı olan neme kavuşur.

Sağlıklı bir cilt için beslenme

Bakım ürünleri kadar tüketilen besinler de sağlıklı bir cilt için çok önemlidir. Vücut, vitamin ve mineral kaynağı besinlere ihtiyaç duyar. Bu besinler, cildin esnekliğini korur, kırışıklık oluşumunu geciktirir. Hücrelerde meydana gelen hasarları onarır. Özellikle A, C ve E vitaminleri bakımından zengin meyveler ve sebzeler, cildinizin hem güzel hem de sağlıklı görünmesine destek olur.

Nem kaynağı su

Su, güneşin cilde kaybettirdiği nemi geri kazandırır. Yaz aylarında terlemeyle birlikte, vücut çok daha fazla su kaybeder. Bu kaybı, su içerek telafi etmelisiniz. Günde 2-3 litre su içerek, güneşin cildinizde meydana getirdiği hasarları en aza indirebilir, cilt sağlığını koruyabilirsiniz. Bol su içmek yazın cilt bakımı için önemli adımlardan biridir. Kahve, çay, kola, meyve suyu gibi içecekleri su yerine tüketmemelisiniz. Bu içecekler, cilde nem kazandırmaz. Su dışında tüketebileceğiniz alternatifler içecekler, maden suyu ve ayrandır.

Yazın cilt bakımı hakkında bilgi sahibi oldunuz.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Cildi yaşlandıran etkenler

Cildi güneşten koruyan süper besinler

Cilt bakımında yapılan yanlışlar