Bahar ve yaz aylarında estetik operasyonunun yapılamayacağını düşünenler, havaların soğumasını bekler. Bilinenin aksine, bazı operasyonlar yaz öncesi, hatta yaz aylarında da yapılabilir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Zekeriya Kul, yaz ayları yaklaşırken, estetik ameliyatlar hakkında merak ettiklerinizi cevapladı.

Yaz öncesi estetik ameliyatlara olan ilgi artıyor mu?

Yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde hem kadın hem de erkeklerin estetik ameliyatlar için plastik cerrahi kliniklerine daha fazla başvurduklarını görüyoruz. Ayrıca geçmiş yıllara göre ameliyatların iyileşme süreçlerinin kısalmasıyla insanlar ameliyata daha rahat karar verebiliyor. Böylece birkaç haftalık süre sonrasında insanlar çok rahatlıkla tatile çıkıp deniz ve havuza girebiliyorlar.

En çok yapılan estetik ameliyat hangisidir?

Uluslararası estetik cerrahi birliğinin verilerine göre bu yılda en sık yapılan ameliyat meme büyütme ameliyatıdır. Cerrahi tekniklerdeki gelişmeler ve yeni nesil implantları hastaların hem estetik açıdan daha memnun olmasını hem de çok kısa sürede iş ve sosyal hayata dönmelerine imkan sağlıyor. Bunun yanı sıra hızlı kilo alıp vermeler ya da hamilelik sonrası memelerdeki sarkmalar nedeniyle meme dikleştirme ameliyatları da yaz öncesi çok istek gören ameliyatların başında geliyor. Meme ameliyatları içinde bir diğer ameliyat grubu da var ki hem estetik hem de fonksiyonel açıdan iyilik hali sunan meme küçültme ameliyatlarıdır. Büyük memeler sadece estetik bir kusur olarak karşımıza çıkmıyorlar aynı zamanda meme alt kıvrımında mantar enfeksiyonlarından tutun da sırt ağrısı el ve kollarda uyuşmaya varan fiziksel sıkıntılara kadar birçok probleme de yol açıyorlar. Meme küçültme ameliyatı sayesinde kadınların hem özgüven kazandıklarını hem de boyun, sırt ve kollara binen yükün ortadan kalktığını görüyoruz. Dolayısıyla meme küçültme ameliyatları için hem estetik hem de sağlık için gerçekleştirdiğimiz ameliyatlardan biridir diyebiliriz.

Yaza girmeden önce insanlar en çok hangi ameliyat için size başvuruyorlar?

Yaz aylarına girerken ilk akla gelen ameliyatlardan biri de liposuctiondır. Özellikle son yıllarda tercih ettiğimiz high definition liposuction konsepti ile hastalarımız sadece yağlarından kurtulmuyor aynı zamanda atletik görünümlü karın ve kollara sahip oluyorlar. Aynı zamanda ameliyat ultrasonik enerji sistemleri kullanılarak gerçekleştirildiğinden yağ dokusu içindeki damar ve sinir yapıları korunuyor, bu da operasyon sonrası morluk-şişlik ve uyuşukluk gibi problemlerin minimum seviyede kalmasını sağlıyor.

Erkeklerin estetik ameliyatlara ilgisi nasıl?

Erkeklere özel olarak gerçekleştirdiğimiz bir ameliyat da jinekomasti düzeltme ameliyatıdır. Jinekomasti erkeklerde büyük meme görünümüdür. Bazen yağ dokusu bazen de meme dokusunun fazlalığına bağlı ortaya çıkan jinekomasti artık herhangi bir kesi yapılmadan tıpkı liposuction operasyonunda olduğu gibi küçük bir noktadan girilerek gerçekleştiriliyor. Power Assisted Liposuction(PAL) adı verilen bir sistem ile hem yağ hem de meme dokusunu titreşimli kanüller ile rahatlıkla parçalayıp dış ortama alıyoruz. Böylece büyük bir kesi yapmadan, deri-kas dokusu arasındaki bağları koruduğumuz için estetik açıdan daha kabul edilir sonuçlar elde ediyoruz. Gene bu ameliyat sırasında kullandığımız teknolojik enstrümanlar sayesinde operasyon sonrası süreç çok daha konforlu hale geliyor.