Hamilelik dönemini sağlıklı bir şekilde geçirmek için beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Bu dönemde tükettiğiniz besinlerle bebeğinizin gelişimine katkıda bulunmanız gerekir. Ancak, mevsim yaz olduğunda hamilelik sıcaktan dolayı zorlu geçer. Peki, yaz hamileleri nasıl beslenmelidir? Yüksek Topuklar ekibi olarak yaz hamileleri için beslenme önerileri sunuyoruz.

Yaz aylarında nem ve güneş hamileleri iki kat daha fazla etkiler. Yaz aylarında, anne adaylarının rahat bir hamilelik geçirmesi için beslenme büyük önem taşır. Hamilelik boyunca ortalama 10-12 kilodan fazla almamaya dikkat edin. Bu sayede, hem doğum sonrası kilo vermeniz daha kolay olur hem de yaz aylarını daha rahat geçirirsiniz. İşte yaz hamileleri için beslenme önerileri…

Sebze tüketimini artırın!

Vitamin ve mineral açısından zengin mevsim sebzelerini bu süreçte sofranızdan eksik etmeyin. Sebze tüketimini artırarak hem kabızlığı önleyebilir hem de ödem sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Mevsim sebzeleri aynı zamanda sıvı ihtiyacınızı destekler, bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar.

Yeterli miktarda protein tüketin!

Protein, hamilelik döneminde bebeğin gelişimi için önemlidir ve günde 70-80 gr alınmalıdır. Yaz aylarında da kırmızı et, tavuk, balık ya da yumurta yiyerek ihtiyacınız olan proteini almalısınız. Protein içeren besinlerden tüketirken yanına sebze ve salata eklemeyi de unutmayın.

Meyve porsiyonlarına dikkat edin!

Mevsim meyveleri de vitamin ve mineral alımı açısından önemlidir. Ancak, bazı meyveler çok fazla şeker içerir. Bu nedenle, üç farklı meyveden günde birer avuç kadar tüketmeniz yeterlidir. Meyve suyu, gazlı ve şekerli içecekleri de kilo kontrolü açısından içmemeye özen gösterin. Bu içeçekler yerine, serinlemek için ayran, kefir içebilir, suya limon, taze nane, karanfil, zencefil ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bol bol su için!

Sağlıklı bir beden için herkes günde en az iki litre su içmelidir. Ancak, yaz aylarında bu miktar biraz daha artmalıdır. Çünkü sıcakla birlikte vücut terleyerek su kaybeder. Bunun için susamayı beklemeden ve sık sık su içmeye özen gösterin. Yeterli miktarda su tüketmek, kabızlığa iyi gelir, metabolizmayı hızlandırır, ödem oluşumunu engeller.

Şeker, tuz ve kafein tüketimini azaltın!

Şeker ve şekerli gıdalar kan şekerinin yükselmesine neden olur. Kızartma, cips, kavurma gibi yağlı gıdalar, salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalar ve paketli yiyecekler sağlık açısından zararlıdır. Bu dönemde tuz tüketimini de azaltmalısınız. Çay, kahve gibi kafein içeren içecekler de çarpıntıyı artırdığından sınırlı miktarda tüketilmelidir.

Dışarıda yemek yerken dikkat edin!

Yaz aylarında tavuk, balık, süt ürünler, peynir gibi besinler daha çabuk bozulur. Ayrıca iyi yıkanmamış sebzeler ve salatalık malzemeler de mikrop kapmanıza ve bağırsaklarınızın bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle, yaz aylarında dışarıda yemek yememeye çalışın.

Yoğurt ve kefiri beslenmenizden eksik etmeyin!

Hamilelik döneminde kalsiyum alımı bebeğin kemik gelişimi ve annenin kalsiyum depolarının korunması için önemlidir. Sıcak yaz aylarında da serinletici ve sağlıklı bir seçenek olarak yoğurt yiyebilirsiniz. Özellikle ev yapımı yoğurt bu süreçte sağlığınıza büyük katkı sağlayacaktır. Kefir de hamilelik beslenmesinde olumlu etki sağlayan probiyotiklerden biridir. Sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler. Her gün bir bardak kefirin içine taze nane atarak tüketebilirsiniz.

Yaz hamileleri için beslenme önerilerini okudunuz. Aşağıdaki konu başlıkları da ilginizi çekebilir:

Hamilelikte kabızlığa ne iyi gelir?

Hamilelikte alınması gereken vitamin ve mineraller

Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir?