California Cevizi
California Cevizi

Yaz aylarında deliksiz uyku için 7 öneri

Sıcak havalarda uykuya dalmak ve rahat bir uyku çekmek neredeyse imkansızdır. Uyku düzenin bozulmasıyla birlikte, cildin kolajen yapısı bozulur, kalp ritminde düzensizlikler meydana gelir, obezite, diyabet gibi rahatsızlıkların riski artar. Bu durumu önlemek ve daha rahat bir uyku çekmek için, Yüksek Topuklar ekibi olarak siz değerli okuyucularımıza faydalı önerilerde bulunuyoruz. Yaz aylarında deliksiz uyku için önerilerimizi hemen okumaya başlayın!

İşe yatak odanızdan başlayabilirsiniz. Yaz aylarında yatağınızı güneş görmeyen bir odaya taşıyın. Bunu yapmak sizin için zorsa, fan kullanımı rahat bir uyku için size yardımcı olacaktır. Klimalı odada uymak, sağlığınızı tehdit edebilir. Bu nedenle, yatmadan önce klimayla odanızı serinletebilir, uyumadan hemen önce de klimayı kapatabilirsiniz. Yatak odanızın uyku esnasında tamamen karanlık olduğundan emin olun. Bu mümkün değilse, uyku bandı kullanabilirsiniz.

Yatağa girmeden önce, telefon, tablet, bilgisayar gibi elektronik eşyalarla vedalaşın. Çünkü yapılan araştırmalar, yatakta kullanılan elektronik cihazların, kaliteli uykudan 50 dakika çaldığını ortaya koymuştur. Aynı zamanda, gözlere temas eden ışınlar, gün ışığına benzediği için uyku saatlerini de olumsuz etkiler.

Çarşaf ve yastık seçimi kaliteli ve rahat bir uyku için çok önemlidir. Çarşaf ve yastık kılıfınızı pamuklu tercih edin. Bu sayede, hava giriş ve çıkışı daha rahat gerçekleşir, terleme önlenmiş olur.

Geç saatte yemek yemekten kaçının. Ana öğününüzü uykudan en az 4 saat önce, ara öğününüzü ise en az 2 saat önce almış olmalısınız. Çünkü, midenin dolu olması kalbe ve solunum yollarına baskı yapar. Bu da, rahat uyku çekmenizi engeller. Ayrıca, geç saatte yemek yiyip yatmak, sindirim, mide ve kalp hastalıklarını da tetikler.

Küçük yatak, uyku kalitesini düşürür. Yatak boyutunuz boyunuzdan en az 20 cm fazla, eni ise en az 95 cm olmalıdır. Bu nedenle, yatak seçimi yaparken bu ölçüleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, yatak yüzeyi omurganızı ve vücut şeklinizi desteklemelidir.

Geç saatte içilen kahve, çay, kola gibi kafeinli içecekler, uyku kalitesini olumsuz etkiler. Bu nedenle, uykudan önce kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca uyumadan kısa bir süre önce alkol almak da bilinenin aksine uyku kalitesini düşürür.

Kendinize bir uyku planı oluşturun. Uyandığınız saate göre uyumanız gereken saati hesaplayın. Bu sayede, her gece aynı saatte uyuyabilirsiniz ve bunu alışkanlık haline getirmiş olursunuz.. Vücut da zamanla buna ayak uydurur ve uykuya dalmanız kolaylaşır.

Yaz aylarında deliksiz uyku için önerilerimizi okudunuz. Tüm önerileri uygulamanıza rağmen uyku probleminiz devam ediyorsa mutlaka bir hekime başvurmalısınız. Unutmayın; düzensiz uyku, sağlığınızı ve günlük yaşamınızı olumsuz etkiler.

Yüksek Topuklar öneriyor:

Düzensiz uykunun cilde zararları

Uykusuzluğu gidermenin yolları

Kaliteli uykunun sırları

Yorum Yapın

vestel