Yaz aylarına bayılıyoruz. Mis gibi hava, deniz, güneş, bronz ten… Ancak işin bir de kimsenin bilmediği bir yanı var. Kadınlar yazın her zaman giydikleri sutyenleriyle neden rahat edemiyorlar?

Yaz aylarında beden ister istemez şişiyor. Ödem vücudun önemli sorunları haline geliyor. Şiş ve terliyken giymek zorunda olduğumuz o sutyen, bizi çileden çıkartmıyor mu? İşin aslı bir yandan bedenimiz yaz ayının sorunlarıyla uğraşıyorken, artık yıpranmış ve deforme olmuş sutyenleri takarak, bu rahatsızlığı iki katına çıkarıyoruz.

Ayrıca yaz aylarında biraz genişleyen göğüslerimizi, kışın kullandığımız sutyenlere sığdırmaya çalışmak sizce de zor değil mi? Peki ne yapmak gerekiyor?

dogru-sutyen-3

Öncelikle kendimize cup ölçüsü doğru ve bedenimize uygun bir sutyen seçmemiz gerekiyor. Aslında kış ve yaz aylarının sutyenlerini birbirinden ayırmanız en iyisi olacaktır. Doğru sutyen seçimi için güvendiğiniz markaların satış danışmanlarından yardım isteyin.

İsviçreli bir iç çamaşırı markasının yaptığı araştırmaya göre, kadınların %64’ü yanlış sutyen seçiyor. Yanlış sutyen seçimi hem sağlıksız, hem de görünüşünüzü bozacaktır. Örneğin gömlek giyiyorsanız, hem seksi, hem güzel görünmenin sırrı düzgün aklını ve dikliğini koruyan dantel karışımlı bir sutyen seçmek olacaktır. Gömlekte minik bir pot yaratması size çekicilik katar.

Sutyen bantları, size sutyeninizin doğru olup olmadığı konusunda fikir verecektir. Sutyen bantları yukarı doğru çıkmamalıdır. Ayrıca göğüs kafenizi sıkmayacak ve göğüslerinizin içinde rahat edeceği sutyen seçimi doğrudur. Göğüsler sıkışıp dışarı taşmamalıdır.

Eğer tişört giyecekseniz, hafif kumaştan yapılmış, kendini tişört altında belli etmeyen sutyenleri tercih etmelisiniz. Yaz sıcağında bunalmamak için kumaşın hafif pamuk olması, kolay yıkanabilir olması ve içinde rahat hissetmeniz önem kazanacaktır.

dogru-sutyen-2

Dolabınızda iyi ve doğru ölçüde olan, kaliteli bir askısız sutyen bulundurun. Yaz aylarında akşam giyilen ince askılı veya askısız elbiselerin altında en doğru seçim, askısız sutyen olacaktır. Ancak o sutyenin de terletmeyen kumaştan ve destekli olması, vücudunuzu sarmış olması önemlidir. Sürekli sutyeninizi yukarı çekmek, çirkin bir görüntü oluşturacaktır.

 

Doğru sutyen ölçüsü nasıl belirlenir? Aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz…