Nemlendiriciler, cilt bakımının olmazsa olmazlarındandır. Makyajdan ve gece uyumadan önce atlamamanız gereken bu adım, cildinizin erken yaşlanmasını önler ve daha canlı bir görünüm kazandırır. Dolayısıyla bu adımda doğru nemlendiriciyi kullanmak çok önemlidir. Cildinize uygun olmayan bir ürün kullandığınızda çeşitli cilt problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Peki, cildiniz için yanlış nemlendiriciyi kullandığınıza işaret eden belirtiler nelerdir? İşte cevabı…

Kaşıntı ve kızarıklık

Herhangi bir cilt bakım ürününü yüzünüze uyguladığınızda cilt renginiz değişiyorsa bir sorun var demektir. Nemlendirici uyguladıktan sonra cildiniz kızarıyor ve kaşınıyorsa hassas bir cilde sahip olabilirsiniz veya ürünün içerisindeki bir madde, sizde alerjik reaksiyona sebep oluyordur. Bu durumu önlemek için, hassas ciltler için özel formüle edilmiş ürünleri tercih etmeye özen gösterin.

Yağlanma ve parlama

Nemlendiriciniz, cildinizde aşırı yağlanmaya neden oluyorsa yağlı bir cilde sahipsiniz demektir. Hatta yağlı cildinize uygun olmayan nemlendiriciniz bir süre sonra cildinizde pütürcüklere yol açabilir. Yağlı ciltler için doğru nemlendiriciyi bulmak oldukça zordur. Cildiniz için en doğrusu, ciltteki fazla sebumu emen, su bazlı bir nemlendirici tercih etmek olacaktır.

Aşırı kuruma

Cildinizi nemlendirmenize rağmen aşırı kuruluk ve gerginlik oluyorsa, hafif veya yetersiz bir ürün kullanıyor olabilirsiniz. Daha güçlü ve yoğun formüle sahip ürünler tercih ederek cildinizi yumuşacık yapabilirsiniz.

Akne oluşumu

Nemlendirici kullandıktan sonra cildinizde sivilceler oluşmaya başladıysa, cilt tipinize göre yağlı bir ürün kullanıyorsunuz demektir. Bu durum aynı zamanda akneye meyilli bir cilde sahip olduğunuzu da gösterir. Yağsız bir nemlendirici tercih ederek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Kalıcı olmayan makyaj

Makyajdan önce doğru nemlendirici kullanımı, makyajınızın kusursuz görünmesini sağlar. Ancak, yanlış ürün uyguladığınız zaman makyajınız yerinden oynar veya gün içinde ağırlaşır. Bu nedenle, cilde ağır gelen nemlendiriciler yerine hafif yapılı bir nemlendirici kullanarak makyajınızın oturmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yanlış nemlendirici kullandığınıza işaret eden belirtileri öğrendiniz. Cilt bakımı hakkında diğer yazılarımızı okuyun:

Evde cilt bakımı nasıl yapılır?

Yağlı ciltler için nemlendirici önerileri

Cilt tipi nasıl belirlenir?