uzun-sacli-kadin

Siz de benim gibi çabuk yağlanan saçlara sahipseniz, deneyip memnun kaldığım kolay çözüm önerilerimle saçlarınızın daha uzun süre hacimli ve temiz görünmesini sağlayabilirsiniz. Şimdi, yağlı saçlar için denenmiş güzellik sırlarımı paylaşıyorum.

Elma sirkesiyle tonik yapıyorum

Yüzümüz gibi saç derimizin de bakıma ihtiyacı vardır. Yağlı saç derisinde dengeleme için elma sirkesiyle tonik yapıyorum. Hem saçlarım güçleniyor, sağlıkla parlıyor hem de daha geç yağlanıyor. Kullanımı ise çok kolay: spreyle başlıklı bir şişenin içerisine 3 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 su bardağı su ekleyip karıştırdım. Saçlarımı yıkadıktan sonra elma sirkeli spreyi saç uçları ve diplerine sıktım. Merak etmeyin, kesinlikle saçlarda sirke kokusu kalmıyor.

Şampuanıma bal ekliyorum

Herkes gibi ben de ünlülerin güzellik sırlarını okumaya ve aklıma yatanları uygulamayı severim. Çabuk yağlananlara saçlara çözüm önerisini aslında Nurgül Yeşilçay’ın bir röportajında okumuştum. Orta boy şampuana bir yemek kaşığı organik bal eklemeyi ve her kullanımdan önce şişeyi çalkamayı öneriyordu. Şampuanıma bal eklemek, saçlarıma her açıdan iyi geldi.

Keten özlü şampuan kullanıyorum

Saç türlerimize özel şampuan kullanmamız gerçekten büyük önem taşıyor. Ben bu sıralar, keten özlü şampuan kullanıyorum; bu sayede saçlarım daha hacimli görünürken daha geç yağlanıyor. Keten lifi saçları sararak hem dış etkenlere karşı koruyor hem de besliyor. Siz de yağlı saçlarınız için doğal özleri olan bir şampuan seçebilirsiniz. Önceleri sarımsak şampuanı kullanmıştım, o da iyi gelmişti.

Kuru şampuan kullanıyorum

Saçlarımı yıkamaya vaktim olmadığında ya da dolgun görünmesini istediğimde kuru şampuan kullanıyorum. Pudralı içeriğiyle saçlardaki yağı emen, temiz ve parlak gösteren kuru şampuanlar, hayatımı kolaylaştırıyor. Ben bu sıralar 2 dakikada etkili Klorane kuru şampuandan memnunum.

Günde iki litre su içiyorum

Su içmenin saçların yağlanmasıyla ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz, ama gerçekten var! Araştırmalarım ve denemelerime göre sağlıklı saçlar ve saç derisi için günde 2 litre su içmeliyiz. Sudan aldığımız oksijenle saç derimiz de besleniyor. Ayrıca, su içmek kadınların kabusu selülitin de giderilmesine yardım ediyor. Yani, bir taşla iki hedef vuruyoruz.

Ellerimi saçlarımdan uzak tutuyorum

Fark ettim ki saçlarımla çok oynuyorum; örneğin çalışırken, konuşurken ellerim hep saçlarıma gidiyor. Bu hareketler de saç derisindeki yağ hücrelerini harekete geçiriyor ve sonuç malum: sabah yıkamama rağmen akşama doğru yağlanan saçlar! Çözümü hareketsizlikte buldum. Artık, ne zaman elim saçlarıma gitse kendimi durduruyorum. Bu gerçekten büyük bir fark yarattı.

Arzu KarabulutArzu Karabulut

Yüksek Topuklar / Genel yayın yönetmeni

Instagram’dan takip etmek için: https://instagram.com/arzukarabulut1