California Cevizi
California Cevizi

Yağlı saçlar için bakım önerileri!

 

Çabuk yağlanan saçlar ve bunun yarattığı saçları sürekli yıkama ihtiyacı insanı rahatsız edebilir. Bunun önüne geçmek için yapılması gerkenler neler ? Saçların yağlanmasına nasıl engel olabiliriz ? Yağlı saçlara nasıl bakım yapmalıyız ?  Bu ve daha fazla sorunun cevabını aşağıdaki yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Şampuanın doğru seçilmesi

Herkesin farklı saç yapısı vardır ve size uygun şampuan seçimini doğru yapmak burada ilk dikkat etmemiz gereken husustur. Tanıdığınız birinin saçlarına iyi gelen şampuan, sizde istenilen etkiyi yaratmayabilir. Burada ne yapmamız gerekiyor ? Deneme – yanılma yöntemi ile saçlarımıza en uygun şampuanı bularak sürekli onu kullanmalıyız.

Saçlarınızı sık yıkamayın

Yağlı saçları sürekli yıkamak, saç diplerindeki yağ bezlerini daha fazla çalıştırarak saçlarımızın daha çabuk ve sık yağlanmasına sebep olacaktır. Bunun önüne geçmek için bir yıkama rutini oluşturmalıyız. İlla her gün saçlarınızı yıkama ihtiyacı duyuyorsanız da örnek olarak saçlarınızı bir sabah yıkadıysanız, ertesi günün akşamı tekrar yıkayarak bu döngüyü oluşturabilirsiniz.

Kullandığınız şampuan ve saç kremini minimum düzeyde tutun. Bu ürünlerin fazla kullanılması da saçların çabuk yağlanmasına sebep olacaktır. Saç kremini uygularken saçların diplerine değil, uçlarına uygulayın.

 

Çok taramaktan kaçının

Saçlarınızı çok taramak da aynı yıkamak gibi yağ bezlerinin çalışmasına sebep olacaktır. Bu yüzden saçlarınızı çok taramayın. Tarağı ıslatmayın veya başka bir ürünü tarağa sürmeyin. Bunlar saçların daha çabuk yağlanmasına neden olur.

Yıkamak yerine karbonat serpin

Saçlarınızın yağlandığını hissediyor ve yıkama ihitiyacı duyuyorsanız saçlarınızın dibine doğru az miktarda karbonat serpin ve kafanıza masaj yapar gibi ovun. Bu işlem saçınızda bulunan yağı emecektir. Veya bunun yerine kuru şampuan kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Stresten uzak durun

Herhangi bir stres durumunda ellerimizi ister istemez sık sık saçımıza götürürüz ve bu durum ellerimizdeki yağın saçlarımıza geçmesine neden olur. Böylelikle saçlarımız daha çabuk yağlanacaktır.

Saçlarınıza ısı uygularken dikkat edin!

Saçlara sıklıkla fön çektirmek, tarağın fazla kullanımı ve benzeri durumlar saçların çabuk yağlanmasına sebep olur. Aynı şekilde saç maşasının da kullanılması buna sebebiyet verir. Saçların yüksek ısıya maruz kalarak kuruması, yağ bezlerinin daha fazla çalışmasına neden olur.

Yastık kılıfınızı sık sık değiştirin

Yastık kılıflarınızı sık sık değiştirmek saçlarınızın çabuk yağlanmasını önleyecektir. Kullandığınız yastık kılıfında biriken kir ve yağlar saçınıza geçerek çabuk yağlanmasına sebep olur. Bunun yanında saçlarınız ıslak ve tepeden toplanmış şekilde de asla yatağa girmeyin.

Yorum Yapın

vestel