Yağlı cilt, yapısal bir özelliktir. Ancak beslenme alışkanlıkları, hormonlar, cilt için kullanılan ürünler ve mevsim cildin yağ oranını etkiler. Cildiniz hangi tipte olduğunu bilip, ona göre bakım yapmak sağlıklı bir görünüm için gereklidir. Peki, yağlı ciltler nasıl bakım yapmalı? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere, yağlı ciltler için bakım önerileri sunuyoruz.

Yağlı cilt için çözümler!

Yağlı bir cilde sahip olmak, kırışıklık oluşumunun geç olmasından dolayı avantaj olarak görülebilir. Ancak yağlı cilde uygun düzenli bakım yapmazsanız büyük gözenek ve sivilce problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Doğru yapılan cilt bakımıyla gözenekleri temizlemelisiniz. Aynı zamanda sivilce oluşumuna engel olmak için beslenmenize ve doğru ürün kullanımına dikkat etmek gerekir. Yağlı cilde sahip olan kişiler başka nelere dikkat etmeli?

Yağlı cilt nasıl temizlenir?

Yağlı cilde sahip kadınların en sık yaptığı hatalardan biri gün içinde ciltlerini sık sık yıkamalarıdır. Cildi günde 2 seferden fazla yıkamak cildin yağ dengesini bozar. Sürekli yağdan arındırılan cilt, bu kez kuruluğa engel olmak için daha çok yağ üretir. Ayrıca şunu da unutmamak da fayda var; cildiniz kirli olduğu için yağlanmaz. Çeşitli etkenler ve cildinizin doğal yapısı gereği yağ oluşumu meydana gelir.

Yağlı ciltlere uygun tonik kullanımı

Cildinizi yıkadıktan sonra bakımınıza alkolsüz tonikle devam edin. Alkol içeren tonikler cildinizin doğal yağ dengesini bozar. Cildinizdeki yağ bir süre azalır. Bu nedenle cilt daha çok yağ üretmeye başlar. Bu durum da canınızı daha çok sıkabilir. Alkolsüz bir tonik tercih ederek onu buzdolabında saklayabilirsiniz. Kullandığınız zaman cildinizi canlandıracak ve sizi ferahlatacaktır.

Yağlı ciltler nasıl nemlendirilmeli?

Cildinizin yağlı olması sizi bu konuda yanıltabilir. Yağlı cilt nemli cilt demek değildir. Yağlı ciltler de gün içinde neme ihtiyaç duyar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta, nemlendiricinin yağlı ciltlere uygun olmasıdır. Yağ bazlı nemlendiriciler yerine mineral ve su bazlı nemlendiricileri tercih edin. Makyaj yaptıktan sonra yağlanma problemi yaşamak istemiyorsanız makyaj bazı veya fazla yağı emen kağıtlardan kullanabilirsiniz.

Yağlı ciltler nelere dikkat etmeli?

  • Yüzünüzü yıkarken sıcak su yerine ılık veya soğuk su tercih edin.
  • Haftada bir kez gözenekleri temizleyecek maske veya peeling uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonra cildinizi yağlı ciltlere uygun bir nemlendiriciyle nemlendirin.
  • Yatmadan önce makyajınızı mutlaka çıkarın. Daha sonra günlük bakım rutininizi uygulayın.
  • Sağlıklı beslenin. Vitamin ve mineral bakımından zengin besinler cildinizin dostudur. Aşırı yağlı, şekerli yiyeceklerden uzak durun.
  • Bol bol su için. Su cildinize içeriden destek vererek sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmanızı sağlar.
  • Alkol ve sigara tüketmeyin.

Yağlı ciltler için bakım önerilerine dikkat etmenize rağmen ciddi sivilce problemleri yaşıyorsanız bir dermatoloğa görünmenizi tavsiye ederiz.

Yağlı ciltler için nemlendirici önerileri

Yağlı ciltler için en iyi fondötenler

Cilt tipi nasıl tespit edilir?