Yağlı cilde sahip olanlar iyi bilir: Sabah yapılan makyaj, öğleye doğru parlamaya ve akmaya başlar. Özellikle, far kullanmışsanız göz kapaklarında birikir. Ne yani, yağlı cilde makyaj yapmayacak mısınız? ‘Yüksek Topuklar’ ekibinin sunduğu önerilerle siz de cildinizin parlamasını önleyip kalıcı makyaj yapabilirsiniz.

Yağ dengeleyici temizleme ürün kullanın

Makyaj yapmadan önce cildinizi temizleyin. İçeriğinde yağ dengeleme özelliği olan köpükler ve tonikler kullanın. Ayrıca parlamayı önlemek için haftada iki kez kil maskesi yapmayı unutmayın. Bu yüzünüzdeki fazla parlamayı ortadan kaldıracaktır.

Salatalık suyu ile nem dengesini sağlayın

Cildinizi temizledikten sonra parlamasından korktuğunuz bölgelere salatalık suyu sürün ve kurumasını bekleyin. Salatalık, içeriği sayesinde cildinizdeki fazla yağı emecektir. Daha sonra makyajınıza geçin.

Yağlı cilde uygun ürünler tercih edin

Yağlı ciltlere makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, ürünlerin içerikleridir. Cilt yapınıza uygun kozmetik ürünler, yağlanmayı azaltır ve parlamayı önler. Göz farı ve allık gibi ürünler kullanırken, yağ bazlı olmamalarına özen gösterin.

Önce su bazlı nemledirici kullanın

Fondötene geçmeden önce cildinize su bazlı bir nemlendirici uygulayın. Bu, gün boyu cildinizin parlamasını en aza indirecektir.

TIKLA OKU: Yağlı ciltler için nemlendirici önerileri

Güneş korumasını mutlaka yapın

Cildinizi güneşe karşı koruyun. Terlediğinizde cildinizin yağlanmaması için nemlendiricinin üzerine yüksek koruma faktörü içeren bir güneş kremi uygulayın.

Yağlı cilde özel pudra tercih edin

Fondöten ve pudra seçiminizi yaparken, yağ emici olanları ve parlamaya karşı özel olarak üretilenleri tercih edin.

Fondöteni fırçayla uygulayın

Fondöteni asla ellerinizle uygulamayın. Bu ellerinizdeki bakterilerin yüzünüze geçmesini ve cildinizin zarar görmesini sağlar. Bunun için mutlaka fırça kullanın.

TIKLA OKU: Yağlı ciltler için en iyi fondötenler

Transparan pudra kurtarıcınız olsun

Cildinizde özellikler parlayan bölgelere transparan pudra uygulamak işinizi kolaylaştırır. Fondötenin ya da krem yapılı bir pudranın üzerine büyük bir fırça ile uygulayacağınız bu makyaj bazı, hem makyajınızın daha uzun süre dayanmasını sağlar, hem de parlama olan bölgeleri matlaştırır.

Yağ emici mendiller kullanın

Cildinizin yağlandığını hissettiğiniz anda yağlı ciltler için özel olarak üretilen mendillerden faydalanabilirsiniz. Makyajınızı bozmadan parlama olan bölgeleri bu mendillerle silebilir ve daha mat bir görünüme kavuşabilirsiniz.

TIKLA OKU: Yağlı ciltler için bakım önerileri

Yağlı ciltler için makyaj önerilerimizi öğrendiniz.