California Cevizi
California Cevizi

Yağlarımızı Nasıl Yakarız?

Mehmet Öz’ün Siz Diyettesiniz kitabında mucize değil, tamamen gerçekçi ve işe yarar öneriler bulunmakta.

Kitapta yağları yakmanın en hızlı ve en sağlıklı yolunun kas miktarımızı arttırmak olduğu belirtiliyor. Kasların bize sağladığı tek avantaj ağır eşyalar kaldırmamıza destek olmak olduğunu düşündük uzun zaman. Oysaki aynı zamanda kaslarımız yağlarımızı yakan birer fırın gibidir. Her yarım kilo kas, sadece varlığını sürdürmek için günde 40-120 kalori yakar. Oysa yarım kilo yağın günlük yaktığı kalori miktarı 1 ile 3 arasında değişir.

 

Kasları arttırmanın yolu düzenli olarak egzersizler yapmaktır. Elbette bu egzersizlerin yolu spor salonlarından yahut evlerimize alacağımız pahalı aletlerden geçmiyor. Günde yalnızca otuz dakika yapacağımız bir yürüyüş kas yapmamıza kayda değer miktarda katkı sağlayacaktır. Günde yarım saat yürümek göğüs kanseri riskini yüzde otuz azaltır ve hayatta kalma olasılığını yüzde yetmiş arttırır.

 

Kasları arttırmanın bir yolu da günlük protein alımını gerektiği miktarda gerçekleştirmektir. Buradan her gün litrelerce süt içmeniz yahut kilolarca et yemeniz gerektiği sonucunu çıkartmayın. 50 gramlık küçük bir parça tavuk yahut 1 bardak süt ve küçük bir parça peynir günlük protein ihtiyacımızı karşılamaya yeter de artar bile. Ayrıca beslenme düzenimize proteinleri katmak doyma hissiyatımızı da arttırır.

 

Televizyonlarda, gazetelerde, internette dizi dizi reklamlarını gördüğümüz zayıflama ilaçları, kremleri, bantlarına itina etmemek çok önemli. Her geçen gün magazin haberleriyle bize dayatılan ”Ne kadar zayıf, o kadar güzel” fikrinden kendimizi sıyırmalı, bizi sağlığa kavuşturacak ideal kilomuza ulaşıp kilomuzu korumaya gayret göstermeliyiz.

 

Proteinli Yemek Tarifleri için TIKLAYIN 

Ezgi Yurdagül
Yüksek Topuklar – Editör
Soru ve önerileriniz için e-posta adresim: ezgi@yuksektopuklar.net

[iframe width=”420″ height=”315″ src=”http://www.youtube.com/embed/UW9YM0_S_io” frameborder=”0″ allowfullscreen]

7 Yorum

 1. bu kızın saç rengini bilen yada tahmin eden yazsın lütfenn…cok hos…tesekkurler sımdıden..

 2. ezgi, dediğiniz doğru öyle çok radikal şeyler yapmaya gerek yok. sanırım biraz sabırlı olmak önemli. ben bugün düzenli yürüyüşlere başlıyorum! size de ilerleyen günlerde sonuçlarını bildiririm:)

 3. [b]Pınar,
  Yarından itibaren ilgiyle takip edeceğinizi umduğum bir yazı dizisine başlıyorum. “Nasıl 7 kilo verdim!” Umarım sizleri sağlık beslenmeye ve yaşamaya motive edeceğim. Sizler de bu konudaki olumlu tecrübelerinizi paylaşın lütfen:)Bir sinerji yaratalım.[/b]

 4. [quote]ya ben bi turlu veremıorum ya tavsiyelere ihtiyacım var[/quote]
  [b]Merhaba Esra,

  Mehmet Öz’ün “Siz Diyettesiniz” kitabından oldukça faydalandım ben. Beslenme konusunda ipuçları veriyor. Bu yazı dizisinde de anlaşılır bir şekilde ve referanslar vererek püf noktalarına değinmeye çalışıyorum. Umarım beraberce faydalanırız.

  Sağlıklı kilomuza ulaşmak için dengeli beslenmenin yanı sıra spor yapmak da önemli. Şuanda profesyonel bir antrenörle birlikte spor konusunda bir yazı dizisi hazırlığı içindeyiz. Buradan duyurmuş olayım.

  Yüksek Topuklar’ı takibe devam:)[/b]

Yorum Yapın

vestel