Yabani pirinç, mutfaklarımızda yavaş yavaş yer almaya başlayan, sağlınız için son derece faydalı bir besindir. Peki, yabani pirinci neden mutfağımıza sokmalıyız? Yabani pirincin faydaları nelerdir? “Yüksek Topuklar” ekibi, sizler için bu soruların cevabı niteliğinde bir yazı hazırladı. Okumaya devam edin…

Yabani pirinç nedir?

Yabani pirinç sanıldığı gibi bir pirinç değil, bir tahıl çeşididir. Amerika’nın kuzeyindeki göllerde görülmektedir. Kızılderililerin, yüzyıllar boyu yiyecek olarak tükettiği yabani pirinç, besin değerleri açısından çok zengin bir antioksidandır. Hatta Amerikalı yerlilerin yabani pirinci, değerli hububat olarak gördüğünü söyleyebiliriz. Bu nedenle, sağlıklı beslenmek adına yabani pirinç tüketmek sizin için doğru bir tercih olacaktır.

Yabani pirincin besin değerleri

100 gram pişmemiş yabani pirinçte bulunan protein miktarı 14 gramdır. Bu miktar, beyaz pirinçteki protein miktarının neredeyse iki katıdır. Ancak, yabani pirinçle beyaz pirincin kalori değerlerini karşılaştırırsanız, çok az fark olduğunu göreceksiniz. Yine beyaz pirinçle karşılaştırıldığında içeriğindeki antioksidan miktarı yaklaşık 30 kat fazladır. Karbonhidrat, lif ve mineral açısından da zengin olan yabani pirinç, siyah bir hububat olduğu için içeriğindeki riboflavin ve niyasin değerleri yüksektir. Aynı zamanda sodyum miktarı, yağ oranı çok düşük ve glütensiz bir besindir.

Yabani pirincin faydaları

  • İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde, sindirim sisteminizin düzenli ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bağırsakların daha rahat çalışmasında olumlu rol oynayarak, kabızlık, şişkinlik gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
  • Kötü kolesterolü kalp ve damar sisteminizden temizler ve damar sertliği oluşumuna engel olur. Kalbinizi korumanıza ve güçlendirmenize yardımcı olur.
  • Düşük kalorili olması ve yüksek protein içermesinden dolayı diyetlerinizde tercih edebilirsiniz. Glütensiz ve uzun süre tok tutan bir tahıl olan yabani pirinç, aşırı yemelere engel olarak kilo vermenizde önemli bir yardımcı olacaktır.
  • İçeriğindeki fosfor ve çinko, kemik sağlığınızı korur ve güçlendirir.
  • Çok güçlü bir antioksidan olma özelliğine sahip olan yabani pirinç, vücudunuzdaki sağlıklı hücrelerin yaşlanmasına engel olarak, kanser hücresine dönüşebilme ihtimali olan tehlikeli hücreleri etkisiz hale getirir. Bunun yanısıra, kırışıklıkların ve yaşlanmayla birlikte beliren lekelerin artış hızını yavaşlatır.
  • Son olarak yabani pirinç, yüksek proteinli yapısından dolayı çocuklarınızın gelişimi ve sağlıklı büyümeleri için de çok faydalı bir besindir.

Yabani pirinç nasıl pişirilir ve tüketilir?

Yabani pirinci pişirmeden önce yaklaşık 12 saat suda bekletmeye özen gösterin. Suyunu süzdükten sonra, tekrar su ve iki katı kadar tuz ekleyerek 25 dakika kadar pişirin. Eğer suda bekletmeden yapıyorsanız, dört katı kadar tuzla 50-55 dakika kadar pişirin.

Piştiğini, tanelerinin açılmasıyla birlikte krem rengi içlerinin çıkmasından anlayabilirsiniz.

Pişirdiğiniz yabani pirinçleri, salatalarınıza, çorbalarınıza, ana yemeklerinizin yanına ekleyebilir veya beyaz pirinçle karıştırarak pilav haline getirebilirsiniz.