Vücutta yağlanmaya sebep olan 11 alışkanlık

Kilo vermekte zorlanıyorsanız veya verdiğiniz kiloları çok çabuk geri alıyorsanız bu haberimiz tam size göre! Sahip olduğunuz kötü alışkanlıklar, siz farkında olmadan vücudunuzun yağlanmasına sebep olabilir. Yüksek Topuklar ekibi olarak vücutta yağlanmaya sebep olan alışkanlıkları sizler için derledik.

Vücutta yağlanma neden olur?

Gün içindeki alışkanlıklarınız, vücutta yağlanma ve kilo artışına neden olabilir. Kilo kontrolünü daha kolay sağlamak için bu alışkanlıklardan kurtulmanız gerekir. Farkında olmadan tükettiğiniz yağlı ve şekerli besinler, büyük porsiyonlar kilo vermenizi zorlaştırmakla kalmaz, vücutta yağlanmaya sebep olur. İşte vücudun yağlanmasına sebep olan alışkanlıklar:

Porsiyon ve kalori kontrolü yapmamak

Fazla kalori alımı, kilo artışına sebep olan faktörlerin başında gelir. Özellikle gün içinde hareketsiz olan kişiler, aldıkları kalori miktarına çok dikkat etmelidir. Kalori kontrolünü daha kolay yapabilmek için dengeli ve sağlıklı beslenmeniz gerekir. Ayrıca, yemeklerin porsiyonunu küçülterek daha az kalori almanızı kolaylaştırabilirsiniz. Tabağınızın boyutu ne kadar küçük olursa, aldığınız kalori miktarı o kadar az olur.

Beslenme düzenine sahip olmamak

Düzenli beslenmek isteyen kişiler, günde üç ana öğün, üç de ara öğün yemelidir. Eğer bu plana sahip değilseniz ve düzensiz besleniyorsanız, vücudunuz size tepki olarak yağlanmaya başlayacaktır.

Alışverişe listesiz ve aç çıkmak

Alışverişe çıkarken ihtiyaçlarınıza doğru karar verin ve sağlıklı bir liste oluşturun. Böylece, listenin dışına çıkma ihtimaliniz azalır. Alışverişe aç çıkmak da gereksiz kalori alımını artırır. Çünkü, açken neredeyse her ürünü almak ve yemek istersiniz. Buna engel olabilmek için alışverişe mutlaka tok çıkmalısınız.

Dışarıda sık sık yemek

Dışarıda yenen yemekler, farkında olmadan fazla kalori almanıza neden olur. Sık sık dışarıda yemek yiyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Evde yapacağınız sağlıklı besinlerle daha kolay kilo verebilir ve yağlanmanın önüne geçebilirsiniz. Mecbur kaldığınız zamanlarda ise porsiyonlarınızı küçük tutmaya özen gösterin.

Fazla şeker tüketmek

Şeker bağımlılığınız varsa ve gün içinde tüketmeden duramıyorsanız, bu alışkanlığınız vücudunuzun yağlanmasına ve kilo artışına sebep olur. Bu nedenle marketlerde satılan paketli ve şekeri oranı yüksek gıdalardan uzak durmalısınız. Özellikle, içtiğiniz sıvılar farkında olmadan fazla şeker almanıza yol açabilir. Kremalı, şekerli içecekler yerine, şekersiz kahve ve bitki çayları, antioksidan meyve ve sebzelerle hazırlanan içecekler tercih edebilirsiniz.

Yemeği hızlı yemek

Hızlı yemek, fazla kalori almanıza ve sindirim problemlerine neden olur. Özellikle başka bir işle uğraşırken yemek yiyorsanız, farkında olmadan vücudunuzun yağlanmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle yemek yemenin keyfini çıkarın ve dikkatinizi sadece yemeğinize verin. Yemeğinizi yavaş yavaş, küçük ısırıklarla yiyin ve lokmalarınızı iyice çiğnemeye özen gösterin. Böylece beyninize doygunluk hissi gittiğinde fazla kalori almamış olacaksınız.

Hareketsizlik ve egzersiz yapmamak

Yağlanmayı ve kilo artışını önlemenin en etkili yollarından biri egzersiz yapmaktır. Egzersiz yapmak için kendinize zaman ayıramıyorsanız açık havada yürüyüş yapmaya çalışın. Asansör kullanmak yerine merdiven çıkmak da hareketlilik sağlayacaktır.

Gece atıştırmaları yapmak

Akşamları yüksek kalorili besinler tüketmek, vücutta yağlanma ve sindirim problemlerine yol açar. Gün içindeki ara öğünlerinizi düzenli tükettiğiniz takdirde, gece atıştırmalarınızı önleyebilirsiniz. Ayrıca, akşam yemeklerinizde lif ve protein bakımından zengin besinler yemek, gece acıkma ihtimalinizi azaltır.

Stresi yemek yiyerek atlatmaya çalışmak

Canınız sıkıldığında ve strese girdiğiniz zamanlarda kendinizi yemeğe veriyorsanız hata yapıyorsunuz demektir. Olumsuz duyguları yemek yiyerek bastırmak vücudunuzu yağlandırır ve kilo almanıza neden olur. Stresten kurtulmak için başka uğraşlar edinin. Spor, yoga, meditasyon, resim gibi aktiviteler size iyi gelebilir. İlla bir şeyler yemek isterseniz de abur cubura saldırmak yerine sağlıklı atıştırmalıkları tercih etmelisiniz.

Diyet ürünler tercih etmek

Kilo vermek için diyet ürünler tüketmek zorunda değilsiniz. Araştırmalar, diyet ürünlerde kullanılan maddelerin vücut fonksiyonlarına zarar verdiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle, diyet ürünler yerine meyve, sebze, kuru baklagil, proteinli besinler tercih etmelisiniz. Bu besinler, egzersizle birlikte tüketildiğinde kilo kontrolünü kolaylaştırır ve kilo vermenize yardım olur.

Düzenli uyku uyumamak

Uykusuzluk, iştah ve hormon dengesini bozarak kilo vermenizi zorlaştırır. Yeterli uyku uyumadığınız zaman daha çok yemek yeme ihtiyacı duyabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için ve daha kolay kilo verebilmek için günde en az 8 saat uyumanız gerekir.

Vücutta yağlanma neden olur, öğrendiniz.

 

Yorum Yapın