miranda-kerr-2016

Kadın olmanın güzelliğini bilimsel açıdan görmek ister misiniz? En büyük hücre, vücudunuzdaki yumurtadır. Ne kadar büyük ve güçlü olduğunuzu fark ediyor musunuz?

Bilimsel araştırmalar, kadının büyüklüğünü bir kere daha karşımıza çıkarıyor. Bir insan vücudundaki en büyük hücre, kadının yumurtasıdır. Tam tersine, en küçük hücre ise erkeğin spermidir. Fakat bu öylesine mucize bir buluşmadır ki en büyük hücre ile en küçüğü bir araya geldiğinde bir bebek oluşur.

[wp_ad_camp_3]

Sarışınların saç yoğunluğundan midenin kendini yenilemesine kadar vücudumuzun ilginç gerçeklerini öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız! Özel haberimizi okumaya devam edin.

Sarışınların daha fazlası saçı var

Bilimsel araştırmalar, sarışınların daha fazla saçı olduğunu gösteriyor. Ancak rengi açık olduğu için olduğundan daha az görünebilir. Koyu renkli saçlara sahip insanda ortalama 100 bin saç kılı bulunurken, sarışınlarda bu sayı ortalama 146 bindir. Elçin Sangu gibi kızıl saçlı insanların ise saç kılı daha az yaklaşık 86 bin kadar.

Elçin Sangu hakkında gizli gerçekler için TIKLAYIN

Bebeklerin kemikleri daha fazladır

Bebeklerin kemik sayısı yetişkinlerden daha fazladır. Doğduğumuzda yaklaşık 270 kemiğe sahip oluyoruz, ancak gelişim süreci boyunca kemikler eriyip birbiriyle kaynaşıyor ve yetişkin olduğumuzda sadece 206 kemiğimiz kalıyor.

Kadınlar daha çok tat alır

Kadınların tat duygusu daha fazla gelişmiştir. Araştırmalar bunu, kadınların daha fazla koku almasına bağlıyor. Narenciye, vanilya, tarçın gibi kokuları kadınlar daha iyi alır ve mutluluk duyar.

cubuk-tarcin

Kokuları iyi hatırlarız

Koku duyusu insanlarda oldukça gelişmiştir, 50 bin farklı kokuyu hatırlayabilir. Ama keşke, bir tuşla eski sevgilinin kokusunu hafızadan silmek mümkün olsaydı, değil mi?

Kulak kiri aslında faydalıdır

İnsanlar kulak kirinden hoşlanmaz ama bakteriler, mantarlar, kirler hatta küçük böceklerin iç kulağa kaçmasından korur. Kulak kiri, kulak sağlığı için gereklidir. Siz siz olun, bundan sonra derinlemesine kulak temizliği yapmayın.

Aslında çok fazla tüyümüz var

Vücudumuzda bilmediğimiz müthiş gerçekler var, örneğin her san santimetrekareye düşen tüy sayısı bir şempanzeninki kadar! Elbette insan tüyleri daha ince ve açık renkli olduğu için her bölgede görünür değil.

Kendinizi gıdıklayamazsınız

Kendi kendinizi gıdıklamayı denediniz mi? Bu mümkün değil! Beyniniz, parmak hareketleri kontrol ettiği için gıdıklamayı tahmin eder ve bu yüzden tepki vermez. Evet, kendinizi gıdıklayamıyorsunuz.

mutlu-gulen-kadin

Vücudumuzda elektrik var

Vücudunuzda statik elektrik vardır, gerekli düzenek kurulduğunda 25 watt’lık bir lambaya dakikalarca elektrik verebilirsiniz. Acaba ileride bilim insanları bu elektrikle telefonlarımızı şarj etmemizi sağlayabilir mi? Harika olurdu!

Dil izleri benzersizdir

Parmak izlerinin benzersiz olduğunu herkes bilir, peki ya dilinizin eşsiz olduğunu biliyor musunuz? Herkes tek ve benzersiz bir dil izine sahiptir.

Mide kendini yeniliyor

Midenin 3-4 günde bir kendini yeniler. Aksi halde mide asit seviyesi yükselir ve zarar görmeye başlar. Harika değil mi, 4 günde 1 yeni bir midemiz oluyor.

uykusuzlugunnedeniiiiii-11

Rüyalar kısa sürer

Rüyalarınızı hatırlamıyorsanız, üzülmeyin. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki insanların çoğu rüyalarını hatırlamıyor, zaten rüyalar en fazla 2-3 saniye sürüyor.

Çok fazla bakteri var

Aslında bakterilerle yaşıyoruz ama bunların bize bir zararı yok. İnsan vücudunun her santimetre karesinde 32 milyondan fazla bakteri var.

Uykusuzluktan ölebilirsiniz

Açlıktan değil ama uykusuzluktan ölebilirsiniz! Haftalarca besin tüketmezseniz, ölmeyebilirsiniz ama 11 gün uykusuz kalırsanız, buna dayanamaz hayata gözlerinizi yumabilirsiniz.

Uykusuzluğu gideren yöntemler için TIKLAYIN