beslenme-diyet-kadin

Vejetaryen beslenme, bitkisel kaynaklı besinlerin tüketildiği, hayvansal kaynaklı besinlerin az veya hiç olmadığı bir türdür. Vejetaryen bir beslenme, doğru besin önerileri ile desteklenirse sağlık için yararlı olabilir ve uygulanma kolaylığı getirir. Vejetaryen beslenme için Medicana International Ankara Hastanesi Uzman Diyetisyen Gülçin Ergazi, birbirinden güzel öneriler sunuyor.

Bitkisel protein için doğru kaynaklar

Vücudun protein, şif ve vitamin ihtiyacını karşılamak için doğru kaynaklar tercih edebilirsiniz. Kurubaklagiller (mercimek, kurufasulye, nohut, barbunya, börülce, soya), yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem, yer fıstığı, susam, çekirdek türleri), zeytin, sıvı yağlar ile tahıllar (pirinç, esmer pirinç, bulgur, makarna, erişte, kuskus, şehriye, mısır, yulaf, çavdar tam tahıllı ürünler, karabuğday, kinoa) sebze ve meyvelerden yeterince tüketilmesi gerekmektedir.

Kurubaklagiller ve soya fasulyesinde bulunan proteinin sindirimini engelleyen maddelerin yok edilmesi için pişirme kurallarına dikkat etmek gerekir. Etsiz pişirilen kurubaklagiller, pilav çeşitleri ve salata ile desteklenmelidir.

Balık tüketmeyenler için alternatif yağlar

Balık tüketmeyenlerin ayçiçeği yağı yerine soya yağı, kanola yağı, zeytinyağı, ceviz ve yeşil yapraklı sebzelerin bol tüketmeleri faydalıdır.

Sağlıklı beslenme için besin çeşitliliği olmalıdır

Sağlıklı ve kaliteli yaşamak için besin öğelerini içeren değişik gıdaların her gün tüketilmesi gerekmektedir. Yani besin çeşitliliğinin sağlanması son derece önemlidir.

Süt ürünleri ve yumurta için alternatif besinler

Hayvansal süt grubu yerine soya, badem, hindistan cevizi, pirinç, kenevir, fındık sütleri tercih edilebilir.Peynir, yumurta yerine soyadan yapılmış ürünler (toffu, soya eti ve ürünleri ) tercih edilebilir.

saglikli-beslenme-ornegi

Kimyasal şeker yerine alternatifler

Şeker, reçel, kola ve gazlı içecekler gibi ürünlerle beyaz tahıl ürünleri, nişasta ve nişastalı besinlerin fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Bal,pekmez ve tahin, diğer şeker ve tatlılara kıyasla tercih edilebilir.

Sıvı tüketimine özen gösterilmelidir

Çay, kahve yemekten bir saat önce veya bir saat sonra tüketilmelidir. Yeterli su ve sıvı tüketimine dikkat edilmelidir.

Uzman kontrolünde besin takviyesi kullanılabilir

Vejetaryenliğin çeşidine bağlı olarak bazı vitamin ve minerallerde yetersiz alım olabilmektedir. Böyle bir durum, doktor ve diyetisyen kontrolünde vitamin ve mineral preparatlarıyla desteklenmelidir.