Vegan beslenme hakkında merak ettikleriniz

Vegan beslenme, bir diyet çeşidi değildir, aslında bir yaşam biçimidir. Vegan yaşam biçimi hakkında merak ettiklerinizi “Yüksek Topuklar” ekibi olarak derledik. Vegan beslenme nedir? Vegan beslenmenin faydaları nelerdir? Bu sorunların cevapları için yazımızı okumaya başlayın.

Vegan beslenme nedir?

Günümüzde vegan beslenmeyi tercih edenlerin sayısı giderek artıyor. Vegan beslenme, hayvansal besinlerden arınmış bir beslenme türüdür. Aynı zamanda hayvanlara saygı duyulan, onları eziyet görmelerine karşı gelen bir yaşam biçimidir. Veganlar, hayvanlar sayesinde üretilmiş her besine karşı gelen bir görüşe sahiplerdir. Bal, süt ürünleri ve yumurta, et, kemik, tavuk, balık gibi hayvansal besinleri tüketmezler. Bu şekilde beslenerek hem sağlıklı kalıyorlar hem de inanışlarının arkasında duruyorlar.

Veganlar ne yiyor?

Vegan beslenmede dikkat edilmesi gereken nokta kalsiyum, protein, B12 vitamini ve D vitamini eksikliği yaşamamaktır. Bu yüzden iyi bir beslenme programı ayarlamak çok önemlidir. Bazı veganlar, çiğ veganlık denilen veganlığın bir çeşidini savunur. Çiğ veganlıkta hayvansal ürünlerin yanı sıra yüksek ısıda pişmiş yiyecekler de yenmiyor. Peki, veganlar ne yiyor?

 • Süt ve süt ürünleri yerine soya ürünleri, badem sütü, Hindistan cevizi sütü, pirinç sütü kullanılıyor.
 • Yoğurdun vegan maya ve soya sütüyle yapılanı tercih ediliyor.
 • Yumurta yerine nişastalı ve patates veya kabak püreli yiyecekler, hamur işi yaparken ise soya unu veya muz tercih ediliyor.
 • Et, tavuk, balık yerine protein bakımından zengin tahıllar, sebzeler, tahin ve yer fıstığı ezmesi tüketiliyor.
 • Bal tüketmeyen veganlar, pekmez, agave şurubu, pirinç şurubu gibi tatlandırıcılar kullanır.
 • Tereyağı yerine tereyağı lezzetindeki margarinler tercih edilebilir. Ancak, yağ olarak en sağlıklısı zeytinyağıdır.

Vegan beslenmenin faydaları nelerdir?

Vegan beslenme, uykuyu düzene sokar, cildi gençleştirir ve yeniler. Arınma hissi, odaklanmayı kolaylaştırır, yorgunluk ve stresi azaltır, kan değerlerini düzenler, daha genç bir görünüme kavuşturur. Kilo probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Vegan beslenme aynı zamanda ruh halini iyileştirir ve enerjiyi yükseltir.

Vegan beslenmede nelere dikkat edilmeli?

 • Veganlar et tüketmedikleri için B12 vitamini alımı eksik kalır. Bu nedenle vegan beslenen bireyler B12 açısından desteğe ihtiyaç duyabilirler.
 • Kemik sağlığı açısından kalsiyum alımı çok önemlidir. Veganlar hayvansal kalsiyum kaynaklarını tüketmedikleri için kalsiyum alımı yetersiz kalır. Bu sebeple veganlar iyi kalsiyum kaynakları arasında gösterilen baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, susam, tahin, incir gibi besinleri diyetlerinde mutlaka bulundurmalıdırlar.
 • Baklagiller ve yağlı tohumlar veganlar için iyi protein kaynaklarıdır ve kolesterol içermezler. Ayrıca kompleks karbonhidratlar ve posa yönünden de iyi birer kaynak olan baklagiller ile tahılların birlikte tüketilmesi, vücudun her iki besin grubundaki proteinden daha iyi faydalanmasını sağlar. Yer fıstığı, susam gibi yağlı tohumlar ise hem yağları hem de tohumlarından elde edilen ezmeleri (tahin veya yer fıstığı ezmesi) ile protein ihtiyacını karşılarlar. Ancak, yağ oranları yüksek olduğundan tüketilen miktara dikkat edilmelidir.
 • Hayvansal besinlerdeki demir vücut tarafından bitkisel besinlerdeki demire göre daha aktif kullanılır. Bu durum da vegan beslenmede bitkilerden alınan demirin yetersiz kalmasına neden olur. Bitkisel besinlerdeki demirden iyi faydalanmak için yeterli miktarda C vitamini tüketmeye özen göstermek gerekir.
 • Veganlara, balıkta bulunan Omega-3 alımını karşılamak için günde 2 porsiyon keten tohumu veya yağı, ceviz, semizotu gibi Omega-3 içeren besinler önerilmektedir.
 • Sebze ve meyveler, vitamin ve mineral bakımından zengin besinler oldukları için mutlaka vegan beslenmede yer almalıdır.

Vegan beslenme hakkında bilgi sahibi oldunuz. Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yer fıstığının faydaları

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri

Yorum Yapın

vestel