Uzun kirpikler, dolgun dudaklar, kalın ve şekilli kaşlar… Tüm bunlar ve daha fazlası için vazelin size yardımcı olabilir! Nasıl mı? Vazelin nerelerde kullanılır, vazelinle güzellik sırlarını öğrenmek için haberimizi hemen okumaya başlayın!

Vazelin nedir? Vazelinin bulunuşu

1859 yılında Pensilvanya’da Robert Chesebrough isimli bir kimyager, bazı işçilerin ellerindeki kesikleri iyileştirmek ve yumuşatmak için çubuk balmumu sürdüğünü fark eder ve bu mucizevi jölenin, tüm halka ulaşmasını sağlar. Yıllar geçtikçe kuru ciltlerin en büyük dostu vazelin olmaya başladı. Ancak sandığınızdan daha fazla işe yaradığını yüzyıldan fazla zamanda kullanarak öğrendik. İşte vazelini kullanacağınız çok farklı alanlar ve konular…

Kirpikler

Eğer daha uzun ve kalın kirpiklere sahip olmak isterseniz, gece uyumadan kirpiklerinize biraz vazelin sürün. Kullanmadığınız bir maskara fırçasıyla kirpiklerinize rimel sürer gibi sürün. Birkaç hafta içinde etkisini göreceksiniz.

Daha dolgun kirpikler için ne yapmalısınız? Öğrenmek için tıklayın!

Çatlamış dudaklar

Kurumuş dudakların bakımı için vazelin yardımınıza koşacaktır. Günde 2 kere uygulamak, harika sonuçlar verecektir.

Tırnak etleri

Tırnak etlerinin yumuşaması için düzenli olarak tırnak diplerine vazelin uygulayın. Manikürcünüz size teşekkür edecektir.

Topuklar

Ayaklarda oluşan sertlikler için en büyük yardımcınız vazelindir. Gece yatmadan önce ayaklarınıza vazelin sürün ve üstüne çorap giyin. Bir hafta düzenli uygularsanız, yumuşacık topuklara kavuşursunuz.

Parfüm

Parfüm sıkmadan önce, o bölgeye vazelin uygularsanız, parfümünüzün kokusu daha uzun süre kalacaktır.

Ruj bulaşması

Sürdüğünüz yoğun rujun dişinize bulaşmasını istemiyorsanız, diş üstüne çok ince bir şekilde sürebilirsiniz.

Makyaj

Eğer yoğun bir makyaj uyguladıysanız, bunu çıkarmak için vazelinden faydalanabilirsiniz. Hem yüzünüzü en iyi biçimde temizler, hem kalan vazelin cildinizi yumuşatır.

Nemlendirici

Vücudunuzun her bölgesi için, en ucuz nemlendirici görevi görür. O olunca başka nemlendiriciye gerek kalmaz.

Kaşlar

Bir türlü şekil almayan, bozulan, istediğiniz gibi durmayan kaşlarınızı şekillendirmenin en iyi yolu, kaş fırçasına biraz vazelin sürüp, sonra kaşa istediğiniz şekli vermektir.

Dövme

Eğer yeni dövme yaptırdıysanız, yaraların iyileşmesi için size destek olur ve enfeksiyona karşı koruyu görevi üstlenir.

Kıyafetler

Giysilere bulaşan makyaj lekesini çıkarmak için, lekeli yere biraz vazelin sürün ve her zamanki gibi yıkayın.

Oje kapakları

Oje kapakları her zaman sıkışır ve açılmaz. Bunu engellemek için fırçanın üst kısmında kapak ağızına doğru olan alana vazelin sürün. Böylece kapak her çevirdiğinizde rahatlıkla açılacaktır.

Çanta ve botlar

Özellikle önemli bir görüşmeye giderken parıldayan ayakkabılar ve yıpranmış deri çanta için vazelin yardımınıza koşacaktır.

Su lekesi

Özellikle ahşap üzerindeki su lekelerini gidermek için vazelin büyük yardımcınızdır.

Şamdanlar

Şamdandan mumları kolay temizlemek için, şamdanın mumla temas eden yerlerine vazelin sürerseniz, sonrasında çıkarmak ve temizlemek kolay olur.

Soğuk havalar

Eğer soğuk havalarda dışarıda çalışmanız veya dolaşmanız gerekiyorsa, vücudunuzun açıkta kalan her noktasına, eller, yüz gibi vazelin sürerek, soğuk havanın cilde verebileceği zararı azaltabilirsiniz.

Peeling

Cilt peelingleri çok pahalı ve zaman zaman bunun bütçenizi aşacağını düşünüyorsanız, biraz deniz tuzunu vazelinle karıştırın ve muhteşem bir peeling sahibi olun.

Saçı boyarken

Saç boyamasında hep ön taraflarda ince bir hat boyu çizgi kalıyor değil mi? O bölgeye vazelin sürerek, boyamasını engelleyebilirsiniz.

Sakız

Hiç sakızın saça yapıştığı o kötü olayı yaşadınız mı? Çocuğunuz okuldan geldiğinde, saçına sakız yapışmış olduğunu gördüğünüzde panik yaşamayın. Önce vazelin ile sakız çevresini ovmaya başlayın, kolayca çıkabildiğini göreceksiniz.

Pişik

Bebeklerde pişik önlemek için hiçbir zararı olmayan ve kokusuz, ucuz vazelin kullanabilirsiniz. Cildini korumuş olursunuz.

Akü

Arabanızdaki akü kutupları üzerine ince bir tabaka vazelin sürün, değiştirme zamanı geldiğinde, çok daha kolay geçiş sağlarsınız.

Paten-kaykay

Uzun süre bekleyen paten ve kaykaylarınızın tekerlerinde bir çeşit yağlama görevi için vazelin kullanabilirsiniz.

Ampul

Ampul dişlerinin duya yapışmasını engellemek için ince bir tabaka sürebilirsiniz.

Buzdolabı

Buzdolabı raflarının özellikle hareketli olanlarının rahat hareket edebilmesi için biraz kulak çubuğuna vazelin alıp, raf kenarına sürün.

Ses yapan kapılar

Kapı gıcırtısı için vazelin kullanabilirsiniz. Kulak çubuğuyla menteşe aralarına vazelin uygulayın.

Vazelinle güzellik sırlarını öğrendiniz.

guzellik banner