Vajinismus cinsel ilişki sırasında alt vajinal kasların istem dışı kasılması ve buna bağlı olarak ilişkiye girememe sorunudur. Ülkemizde en sık görülen cinsel problemler arasında yer alan bu sorunun çözümünde erkek eşe de büyük sorumluluklar düşmektedir.

Jinekolog , Aile Danışmanı ve Cinsel Terapist Dr. Süleyman Eserdağ ın konu ile ilgili görüşleri: ’’ Cinsel ilişkiye giremeyen çiftler genelde evliliklerinin ilk 6 ayında tedavi için başvurmaktadırlar. Ancak bu süreç bazen 7-10 yıl gibi uzun süreleri de alabiliyor. 35 yıllık evli olan ve vajinismus sorunu yaşayan çiftlere dahi rastlanmakta….

Çiftlerin en büyük sorunları önlerindeki bu cinsel problemi aşmak ve evliliklerini yoluna koymak. Ancak bazen ilginç bir biçimde eşler birbirlerini olduğu gibi kabul ediyor ve hiçbir şekilde tedaviyi dahi düşünmüyorlar. ‘Aseksüel bir evlilik’ tarzını benimsiyorlar. Çiftlerin bir kısmın da ne zaman ki çocuk istemi ortaya çıkıyor, işte o zaman kapımızı çalıyorlar.’’

Çiftler

Vajinismus sorunu olan kadınların eşlerinin yapısı nasıldır?

Erkek eşlerin çok büyük bir kısmı aşırı düzeyde anlayışlı ve hoşgörülü bir yapıya sahip. Ancak bazı durumlarda özellikle de evliliğin ilk zamanlarında agresif davranış sergileyen eşler de var. Fiziksel ve sözel şiddet can yakıcı olabiliyor. Bu şekilde evlilik ciddi yaralar alabiliyor.

Erkek eşlerin tedavi konusunda destekleri nasıldır?

Erkek eşlerin çoğu tedavi konusunda destekleyici denilebilir. Ancak bazı eşler tedaviye tamamen köstek olabiliyorlar. Bu durumda da tedaviye başlamak yılları alabiliyor. Öncelikle bu problemi kabul etmeyebiliyorlar. Ya da tamamen eşlerini suçlayabiliyorlar: “Bu sorun sende bitiyor, başkası sana nasıl yardımcı olabilir ki, her şey senin elinde” gibi bazı ifadeler kadını çaresiz bırakabiliyor. Erkek eşin empati kurarak karısını anlayamaması ve bu durumuna bir türlü anlam verememesi sorunu büyütüyor. 

Vajinismus sorununu bir sorun olarak görmeyerek eşini şımarıklıkla suçlayan, destek olmak yerine küçültücü ifadelerle aşağılayan, duygularının veya arkadaşlarının etkisinde kalarak eşine şiddet uygulayan kocalar da var; bir yerde yangına körükle gitmiş oluyorlar.’’

Cinsel

Vajinismus sorununu yaşayan kadınların eşlerine öneriler..

Dr. Süleyman Eserdağ : ‘’Öncelikle tüm dünyada ve çok daha sıklıkla ülkemizde böyle bir cinsel sorunun olduğunu ve bu sorunun yalnızca profesyonel bir destek alınarak çözüme kavuştuğunu bilmeliler. Eşlerinin ilişki sırasında tamamen istemsiz şekilde kendilerini kastığını ve bunun bilinç altında yatan sebeplere dayandığını da unutmasınlar. Bu nedenlerle erkek eş eşine asla baskı uygulamamalı, mutlaka destek olmalı, pozitif şekilde motive etmeli, ona ihtiyacı olan güven duygusunu hissettirmelidir. Nitekim evlilik sözleşmesi çiftlerin her zaman için birbiri yanında olmaları şartını gerektirir.

Sonuç olarak vajinismus; hem kadın hem de erkek eşi etki altına alan bir cinsel sorundur ve tedavisi asla geciktirilmemelidir. Çünkü zamanla bu cinsel sorun ‘adeta bir çığ gibi büyüyerek’ bir evlilik problemi haline dönüşebilir. Vajinismus, doğru tedavi teknikleri ile çok kısa zaman içinde çözüme kavuşabilen bir cinsel sorundur.

Op. Dr. Süleyman ESERDAĞ
Jinekolog, Aile Danışmanı ve Cinsel Terapist
Hera Kadın Sağlığı

Adres: Tunus cd. No: 48/11 Kavaklıdere/ANKARA
Tel: (312) 426 85 25
Mbl: (532) 452 06 56