“Vajinamı beğenmiyorum, şeklinde sarkmalar ve kararmalar var. Bu durum özgüvenimi zedeliyor. Vajinamın daha güzel olmasını istiyorum.” diyorsanız; genital estetik operasyonları hakkında merak ettiğiniz her şeyi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Erhan KARAALP açıklıyor!

Amerika ve Avrupa ülkelerinde sık yapılan genital estetik operasyonları, son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmaktadır ve genital estetik operasyonları içerisinde ise en sık olarak labioplasti (iç dudak estetiği) ve vajinoplasti (vajina daraltma) operasyonları gelmektedir.

Labioplasti, normalden iri ve sarkmış genital iç dudakların estetik olarak küçültülmesi operasyonlarına verilen isimdir. İç dudakların normalden iri ve sarkmış olması doğuştan gelen anatomik bir durum olabileceği gibi bazı kişilerde çok sayıda veya iri doğum yapmış olmaya, kronik tahrişe maruz kalmaya (mantar enfeksiyonu, kaşıntı, sürtünme, oral seks vs), kadının bağ dokusu zayıflığına, dışarıdan androjen hormonu alınmasına da bağlı olabilir. Ayrıca ilerleyen yaş ve menopozla birlikte tüm vücudumuzun cilt dokusunda olduğu gibi iç dudaklarda da sarkma ve kırışıklıklar artabilir.

erhan-karaalp

İç dudakları normalden iri ve sarkmış olan kadınların öncelikle eşine ya da partnerine karşı kendilerini yetersiz hissetmeleri gibi cinsel sorunlar ortaya çıkar. Öte yandan; geniş, sarkık dudaklar nedeniyle vajinal mantar enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonu gelişme ihtimali artar ve buna bağlı olarak rahatsız edici kokular meydana gelir. Bazı kadınlarda cinsel ilişkide penetrasyon (penisin vajene girmesi) sırasında gerilmeye bağlı acı-ağrı olabilir ki bu durum cinsel isteksizlikle sonuçlanır. Çok nadiren de olsa bazı kadınlar iç dudakların vajen girişini kapatmasından ötürü idrar yaparken zorlanma, ıkınarak idrar yapma ve idrarın bacaklara akması gibi şikayetlerde de bulunabilmektedir.

Labioplasti operasyonu, lokal veya genel anestezi altında uygulanabilir. Yaklaşık 30 dakikalık bir operasyonla iç dudaklar uygun şekilde düzeltilerek dış dudakların içerisinde kalması sağlanır. Operasyonda kendiliğinden eriyen dikiş materyalleri ile estetik dikiş kullanıldığı için dikişler görünmez ve aldırmaya gerek kalmaz. Ciddi bir ağrı yaşanmaz. Hastanede yatmayı gerektirmez. İyileşme bir hafta içinde gerçekleşir. Dışardan bakıldığında ameliyat izi belli olmaz. Operasyondan bir ay sonra cinsel ilişkiye girilebilir.

Bu operasyon, bakire bayanlara da uygulanabilir, kızlık zarından uzak bölgede olduğundan kızlık zarına zarar vermez. Cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya bir engel teşkil etmez.

Operasyon ardından kadının sosyal yaşantısında hızla iyileştiği ve eşine ya da partnerine karşı cinsel açıdan özgüvenini yeniden kazandığı görülür. Eskiden sık görülen idrar yolu enfeksiyonları ve vajinal mantar enfeksiyonları çok çok aza iner.

Op. Dr. Erhan KARAALP
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı