California Cevizi
California Cevizi

Tampon nasıl kullanılır, rahat mıdır?

tampon-nasil-kullanilir

Arkadaşımın tavsiyesi üzerine tampon kullanmaya başladım. Rahatlığı, temizliği, kolaylığı sayesinde adet dönemlerim güzel geçiyor. Biliyorum, tampon ülkemizde pek yaygın değil ama bir kere deneme şansı verdiğinizde, ondan vazgeçmeyeceksiniz. Çünkü sızıntı yok, koku yok, kıyafetten belli olmak yok, taşıması kolay, kaşıntı veya tahriş olmak yok… Sizlere, bu özel kadın sağlığı yazı dizimizde tampon nasıl kullanılır, tampon kızlık zarını bozar mı ve tampon hakkında en çok merak edilen soruların yanıtlarını sunacağım.

Tampon nasıl kullanılır?

Tampon kullanımı için benim en rahat ettiğim pozisyon çömelmek, bu sayede vajina girişi iyice açılıyor ve tamponu kolayca içeriye yerleştirebiliyorum. İki tür tampon var: Birincisi şırınga gibi itilerek kullanılan, diğeri ise klasik tampon elle içeri doğru yerleştirilen. Ben daha çok klasik tampon kullanıyorum. Dışındaki plastik koruyucu bandı çıkarıyorum. Bacaklarımı iyice açarak çömeliyorum ve tamponu parmak ucumla içeri doğru itiyorum. Tamponu hissetmeyecek kadar içeri yerleştirmek gerekiyor. İpinin dışarıda kaldığından emin olun. İşte bu kadar kolay ama detaylı anlatım için aşağıdaki adım adım görsellerine bakabilirsiniz.

adşm-adim-tampon-kullanimi

Tampon kızlık zarını bozar mı?

Tampon, vajina içine yerleştirildiği için kızlık zarını bozar. Bu sebeple, eğer bakireyseniz kesinlikle tampon kullanmayınız. Adet dönemlerinde hijyenik ped kullanmak sizin için uygundur. Cinsel ilişki yaşamaya başladıktan sonra tampon kullanabilirsiniz.

Tampon nasıl seçilir?

Regl döneminin yoğunluğuna ve vajina boyutuna göre size en uygun tamponu seçerek kullanmaya ve adet günlerinde tampon rahatlığını yaşamaya başlayabilirsiniz. Üstelik tampon çantanızda çok az yer kaplar ve istediğiniz yere rahatlıkla götürebilirsiniz; çantanın ucundan köşesinden görünmez.

Tampon kullanmaya ilk başladığınız günlerde kendinizi biraz rahatsız hissedebilirsiniz, bu çok normaldir. Tamponu doğru şekilde yerleştirip alıştığınızda, regl olduğunuzu bile unutacaksınız. Abiye elbise veya beyaz pantolon giyeceğiniz zamanlarda “eyvah acaba ped kullandığım belli olur mu?” gibi endişeler yaşamayacaksınız.

Tampon kullanmanın avantajları nelerdir?

 • Koku yapmaz, rahat edersiniz.
 • Sızıntı yapmaz, kıyafetleriniz kirlenmez.
 • Havuza, denize girebilirsiniz.
 • Alerji, kaşıntı, sivilce yapmaz.
 • Kirli kanı güçlü bir şekilde çeker.
 • Yanınızda taşıması ve çöpe atması kolaydır.
 • Abiye elbiselerden veya açık renk kıyafetlerden belli olmaz.
 • Adetliyken ağda yaptırmak isterseniz, tampon takıp yaptırabilirsiniz çünkü kan akışını durdurur.

galeribanner6

Tampon hakkında merak edilenler
 1. Tampon kullanımında sanılanın aksine idrara çıkmada sıkıntı yaşanmaz. Çünkü idrar deliği ve adet kanının geldiği yer farklıdır.
 2. Tampon kullanımı yüzme, dans ve zorlu spor etkinliklerine olanak sağlar.
 3. Adet süresince oluşan kokunun önüne geçmesiyle kadınların bu dönemi rahat geçirmesini sağlar.
 4. Adet dönemi dışında akıntı ya da herhangi bir fizyolojik neden sebebiyle kesinlikle tampon kullanmayınız.
 5. Uzun süreli kullanımlarda (6-8 saat), özellikle sıcak havalarda toksik şok sendromuna sebep olabilir. Bunun için tamponunuzu süre uzamadan çıkartın.
Videolu anlatımla tampon kullanılır?

Aslında, her satın aldığınız tampon kutusu içinde ilaç reçetesi gibi kullanım kılavuzu vardır ancak yine de aşağıdaki videoyu izlemek size daha fazla bilgi verecektir.

2 Yorum

Yorum Yapın

vestel